AKP'den kritik 'baraj' açıklaması

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, hem Siyasi Partiler Kanunu'nda, hem Seçim Mevzuatı Kanunu'nda teknik düzenlemeler olacağını duyurdu

AKP'den kritik 'baraj' açıklaması

CiddiGazete- AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, seçim kanunu çalışmalarını bitirme aşamasında olduklarını, MHP ile görüştüklerini ve nihai görüşmelerin henüz tamamlanmadığını söyledi.

Barajla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli'nin açıklamaları olduğunu ifade eden Yazıcı, seçim barajının yüzde 10'dan 7'ye düşürülmesi konusunda görüşler bulunduğunu belirtti.

Barajın düşürülmesinin teklif edileceğini kaydeden Yazıcı, "Barajın 10'dan 7'ye düşürülmesi Meclise gidecek. Komisyon var, genel kurul var. Nihai kararı genel kurul ve Meclis oluşturacak. Bunun kanunlaşması Meclis'te olacak ama bizim çalışma çerçevesinde bir aşağı iniş var. O da yüzde 7 civarındadır. Nihai çalışmada farklılık olur mu? Onun için bir şey söyleyemem" diye konuştu.

"SİYASİ PARTİLER KANUNUNDA TEKNİK DEĞİŞİKLİKLER OLACAK"

Son günlerde seçim barajının geleceği ve gelmeyeceği yönünde eleştiriler olduğunun altını çizen Yazıcı, "Hem Siyasi Partiler Kanunu'nda, hem seçim mevzuatı kanununda teknik düzenleme olarak ifade edebileceğimiz düzenlemeler de var. Bu aşağı yukarı hazırladığımız metinde 10 ile 15 madde arasında bir içerik de olacak. Diğer detayları ortağımız ile görüştükten sonra kamuoyu ile paylaşacağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2021, 05:29
YORUM EKLE