AKP'den Su Kanunu hazırlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi'nde konuştu

AKP'den Su Kanunu hazırlığı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi"nde konuştu.

"Meclis'te bir Su Kanunu hazırlıyoruz" diyen Erdoğan, "2007'de yaşanan büyük kuraklıktan sonra 81 vilayetimiz için içme suyu eylem planları hazırladık" açıklamasında bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Nüfusla birlikte artan gıda ve enerji talebiyle iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, gelecekte daha büyük risklerin bizi beklediğini gösteriyor. Bu karamsar tablodan ülkemizin etkilenmemesi elbette mümkün değildir.

- Su, ekonomik kalkınma ve büyüme için de ikamesi olmayan unsurlardan biridir.

- Ekonomik sulanabilir arazilerimizin toplamını 67 milyon dekara çıkardık.

- Kişi başına kullanılabilir su miktarı dikkate alındığında su stresi çeken bir ülkeyiz. Elimizdeki sınırlı su kaynaklarını Irak ve Suriye gibi iki komşumuzla paylaşmak mecburiyetindeyiz.

- Ülkemize 600'ü baraj olmak üzere 897 yeni tesis kazandırdık.

- Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibarıyla hiçbir fark yoktur.

- Nüfusla birlikte artan gıda ve su talebi gelecekte bizi daha büyük sıkıntılar bekliyor. Bu karamsar tablodan ülkemizin etkilenmemesi de mümkün değil.

- Meclis'te su kanunu hazırlıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 13:50
YORUM EKLE