AKP'den Venezuela tepkisi

Venezuela'daki gelişmeler hakkında değerlendirmede bulunan AK Parti Sözcüsü Çelik "Hiçbir ülke Venezuela'ya devlet başkanı atayamaz. Bu, gayrimeşru bir eylemdir" dedi

AKP'den Venezuela tepkisi

Venezuela'da ay başında Nicolas Maduro'nun devlet başkanlığı yemini etmesinden bir gün sonra Ulusal Meclis'in Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" ilan etmesiyle ülkede siyasi gerilim başladı.

AK Parti Sözcüsü Çelik de "Hiçbir ülke Venezuela'ya devlet başkanı atayamaz. Bu, gayrimeşru bir eylemdir" dedi.

ABD'nin başını çektiği bazı bölge ülkeleri dün Guaido'yu "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını açıklarken, Meksika, Bolivya, Küba, Türkiye ve Rusya, Devlet Başkanı Maduro'ya desteğini ifade eden ülkeler olarak öne çıktı.

ERDOĞAN'DAN MADURO'YA DESTEK TELEFONU

ABD Başkanı Trump'ın Guaido'yu tanıdığını açıklaması sonrası Devlet Başkanı Maduro, ABD ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıklayarak Venezuela'daki diplomatlarının 72 saat içerisinde ülkesini terk etmelerini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro'yu telefonla arayarak güçlü desteğini ifade ederek, meşru devlet başkanının arkasında olduğu mesajını verdi. Avrupa Birliği'nden ABD'nin tutumuna destek gelirken Rusya, Maduro'ya desteğini açıklayan ülkeler arasında yer aldı.

YORUM EKLE