AKP felç oldu!

KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Ali Babacan'ın parti kurması ve yüzde 2 oy alması durumunda bile AKP'nin iktidar gücünü yitireceğini ve bundan sonra kendisini toparlamasının zor olduğunu söyledi

AKP felç oldu!

CİDDİGAZETE

KONDA Araştırma Şirketi Genel Müdürü Bekir Ağırdır, yeni parti kuracağını açıklayan Ali Babacan'ın AKP'den "aklen ve kalben ayrışma yaşayarak" ve "yeni bir çalışma başlatmak" üzere istifasının ardından, yaşanması muhtemel siyasi süreci değerlendirdi.

Ağırdır, iktidarla muhalefet arasında yüzde 51-49'luk bir denge oluştuğundan bahsederek, Babacan'ın partisinin yüzde 2'lik bir karşılığı olsa bile, dengenin değişeceğini söyledi. Ağırdır, son araştırmalarında partilerin küçük oy değişiklikleri yaşadığını ama bu değişikliklerin siyasete etkisinin çok büyük olacağını vurgularken, AKP'nin düşüş eğiliminde olduğunu ve geri dönüşün zorluğuna dikkati çekti.

Kararsız seçmenin yüzde 40'lara ulaştığından ve çoğunluğunun eski AKP seçmenlerinden oluştuğundan da söz eden Ağırdır, AKP'nin felç olduğunu ve liderinin iktidarını sürdürmek için bir aygıta dönüştüğünü ifade etti.

Parti kurması beklenen Ali Babacan'ın Türkiye'deki dört köşeli siyasi iklimin dışına çıkarak bir söylem geliştirmesi halinde başarılı olabileceğine vurgu yapan Ağırdır, gelecekte Ekrem İmamoğlu ile Ali Babacan arasında iktidar çekişmesinin olduğu, Selahattin Demirtaş'ın da muhalefet lideri pozisyonunda olduğu bir siyasi sürecin yaşanabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Independent Türkçe

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 15:13
YORUM EKLE