AKP'li Selçuk Özdağ'dan ilginç çıkış

AKP'nin eski genel başkan yardımcısı Selçuk Özdağ, attığı yedi Tweetle başkanlık sistemine "Evet" pişmanlığını dile getirdi ve sistemin tekrar değişmesi gerektiğini vurguladı. Özdağ ayrıca, seçimi kaybedip bunu kabullenmeyenleri de eleştirdi

AKP'li Selçuk Özdağ'dan ilginç çıkış

CİDDİGAZETE

AKP'nin eski genel başkan yardımcısı, Manisa eski milletvekili Selçuk Özdağ, attığı Tweetlerle cumhurbaşkanlığı sisteminin Türkiye'ye uygun bir yapı olmadığını vurguladı. Özdağ, sistemin kutuplaşmayı körüklediğini, iltimas ve kayırmacılığı artırdığını ifade etti.

Selçuk Özdağ, cumhurbaşkanlığı sistemi için "evet" dediğini ancak yanıldığını da belirtti.

İşte gündem yaratacak Selçuk Özdağ'ın Tweet bombardımanı:

1- Ülke ve millet menfaatlerini parti, şahıs grup menfaatlerinden önde tutuyorsanız vatanseversinizdir. Kul hakkına riayet etmiş, siyaseti ticarete çevirmemişseniz dindarsınız demektir. Çoluk çocuğunuzu devlete musallat etmemişseniz dindarsınız demektir.

2- Devlet malını 80 milyonun hakkı var titizliği ile korumuşsanız dindarsınız demektir. Önemli olan herhangi bir partiye mensubiyet değil bu meziyetlere sahip olmaktır.

3- Usülsüz ihale yapan, devlet malına ganimet malı gibi çullanan, eş dost, akraba, yandaş, partili ayırımı yapan, siyaseti din haline getiren, yalan söyleyen, iftira atan hangi partiden olursa olsun dinle münasebetini sıfırlamış demektir.

4- Bu seçim -partili Cumhurbaşkanı- sisteminin Türkiye gerçeklerine ne kadar uzak olduğunu göstermiştir. Bir ülkede her kurum taraf haline gelirse o ülkede parçalanma kaçınılmaz olur. (Ben de 'evet' dedim, yanıldığımı görüyorum). Bu sistem tekrar gözden geçirilmelidir.

5- CB makamı bir partiyi değil tüm milleti temsil etmelidir. Vatandaşlarını partisine göre ayırmamalıdır. Toplumsal barışın bir sigortası gibi işlev görmelidir. Taraf olan bir makam toplumu uzlaştırma, barıştırma şansını kaybeder.

6- CB sistemi de demokrasi içinde bir alternatiftir ama partili cumhurbaşkanlığı sistemi değil. Bizim gibi derin ayrılıklar yaşayan ülkelerde devletin tarafsızlığını kaybetmesi (çünkü CB makamı devleti temsil eder) ülkeyi felakete götürür.

7- Seçimin sonuçlarına itiraz hukuki ve demokratik bir imkandır ancak o sonuçlara saygı göstermemek başka bir şeydir. Çünkü seçim kazanmak için sadece bir oy fazlası kafidir.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2019, 01:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Eşref bitlis
Eşref bitlis - 4 ay Önce

Adam doğru söylemiş.

U.t
U.t - 4 ay Önce

Çok geç kaldın beyefendi

Refik bahram
Refik bahram - 4 ay Önce

Geçte olsa ülkücü duruşu.....

Ünal kirkas
Ünal kirkas - 4 ay Önce

Sayın vekil,bu söylediklerinizi keşke,akp saflarinda koltuktayken söyleseydiniz,şimdi söylemenizin birseye faydası yok,ne demek yanılmışım,bu da moda bir tabir oldu,siyasetçi yanilmaz,devlet adamı yanilmaz yanılma lüksü YOKTUR,çünkü, yanılgının bedelini tüm halk öder,eğer bu kadar basit bi şekilde yanılıyorsa ondan devlet adamı olmaz

Nizamettin Baltacı.
Nizamettin Baltacı. - 4 ay Önce

Kendi yaktığınız ateş once sizi yakacak.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner84