AKP'li vekile FETÖ'den suç duyurusu

Halkın Kurtuluş Partisi, AKP Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan'ın FETÖ ile ilgili söz ve davranışları hakkında suç duyurusunda bulundu

AKP'li vekile FETÖ'den suç duyurusu

CiddiGazete- HKP avukatları, AKP Grup Başkanvekili ve Denizli Milletvekili Cahit Özkan’ın, FETÖ ile ilgili söz ve davranışları hakkında, "Suçu ve Suçluyu Övme" ve "Silahlı 'FETÖ' Terör Örgütü Üyeliği" suçlarını işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

"ZAMAN AŞIMI SÜRESİ DOLMAMIŞTIR"

HKP avukatları tarafından savcılığa verilen suç duyurusunda, Cahit Özkan'ın TSK personeline yönelik Ergenekon-Balyoz kumpasını savunduğunu hatırlatarak, "Geçen zamanın bunu unutturması hukuken kabul edilebilir olmadığı gibi, müsnet suçun tabi olduğu zamanaşımı süresi de dolmamıştır" denildi.

Cahit Özkan'ın Balyoz Kumpası'nda Fenerbahçe Orduevi'nde FETÖ'nün bildirisini okuduğunu hatırlatarak, "Şüphelinin bu eylemi, suç kastının yoğunlaşması bakımından manevi unsura delalet etmektedir. Eylem avukatlık sınırlarının çok dışındadır. Bir askeri tesisin önüne giderek, o askeri tesisi ve askeri tesisin komutanlığını hedef göstererek basın açıklaması görüntüsü altında Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef göstermek ve bunu süren Ergenekon-Balyoz davalarıyla ilişkilendirerek, o kumpas davalarının saldırı araçsallığını yoğunlaştırmak, örgütün amacıyla birebir uyuşma halinde olduğunu göstermektedir" denildi.

"FETÖ SEMPATİZANLIĞI ORTADADIR"

Cahit Özkan'ın Ülke Tv'de katıldığı programda "Cemaat bir terör örgütü değildir" sözünü hatırlatılarak, "FETÖ seviciliğini, FETÖ sempatizanlığını açıkça ortaya koymakta, devletin bütün kurumlarına sızarak devleti ele geçirmeye çalışan bir örgütü açıkça masumlaştırmakta, FETÖ'ye terör örgütü demenin bu kanlı örgütün elemanlarına hakaret olduğunu açıkça dile getirmekte, FETÖ'ye oy potansiyeli olan bir oluşummuş gibi bir algı yaratmaya çalışmaktadır" denildi.

"KANDIRILDIM DEME ŞANSI YOKTUR"

Cahit Özkan’ın FETÖ'nün derneği ve 15 Temmuz sonrasında kapatılan İstanbul Genç Girişimciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olduğunu hatırlatıldı. Cahit Özkan'ın Meclis özgeçmişine bu derneği yazdığını ifade ederek halen FETÖ'yü savunduğunun altı çizildi. Cahit Özkan'ın FETÖ'nün kumpas davaları sürecinde aktif rol oynadığı, Özkan'ın çeşitli televizyon kanallarına çıkarak FETÖ'nün kumpas davalarını savunduğu ifade edildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, "Şüpheli Cahit Özkan'ın bütün bu suçlamalara karşı 'Ben bilmiyordum, kandırıldım' deme şansı yoktur. Kendisine bu kadar sıfatlar yükleyen bir 'hukukçu'nun ne kandırılması mümkündür, ne de bilmeden bu söylemlerde, bu eylemlerde bulunabilmesi mümkündür" denildi.

"FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞIDIR"

Dilekçede, "Görüleceği üzere, arandığı söylenen ve gerçekte üzerinin çokça kapandığını gördüğümüz FETÖ siyasi kanadını şüpheli ve benzerleri oluşturmaktadır. Müvekkil parti, tarihsel görev ve sorumluluğunu yerine getirmek için işbu suç duyurusunu yapmaktadır. Eğer adaletin herkese eşit uygulandığı söyleniyorsa, her türlü kanıtlarıyla ispatlanmış bu suçun soruşturulması ve şüpheli Cahit Özkan'a TCK 215, 220 ve 314’e göre ceza davası açılması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.

"TBMM'YE FEZLEKE GÖNDERİLMELİ"

Suç duyurusu dilekçesinin sonuç ve istem bölümünde, Cahit Özkan hakkında gerekli soruşturmanın yürütülerek kamu davası açılması talep edildi ve devamında şöyle denildi:

"Müsnet suç bir görev suçu olmadığından, milletvekili dokunulmazlığından faydalanamayacağını, ayrıca Anayasanın 14. Maddesi delaletiyle müsnet suçta doğrudan yargılanabileceğini, sayın savcılık aksi kanaatte ise en azından TBMM’ye fezleke göndermesini müvekkil parti adına talep ederiz."

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 18:49
YORUM EKLE