AKP'nin 'zaman kazanma' oyunu

Ankara ve İstanbul'da yasal itiraz gerekçesi bulunmayan seçim sandıklarını tekrar saydırmaya çalışan AKP'nin, devir-teslim süresini uzatmaya çalıştığı iddia edildi

AKP'nin 'zaman kazanma' oyunu

CİDDİGAZETE

31 Mart seçimlerinden beklemediği bir kayıpla çıkan AKP, belediyeleri kazanan isimlere teslim etmemek için her yolu denemeye başladı.

AKP, İstanbul ve Ankara’da sonuçlara itiraz edilmesinin ardından, neredeyse tüm sandıkların yeniden sayılması için uğraşıyor.

Ancak bu hamlelerin arkasındaki amacın, sonuçları değiştirmek olmadığı belirtiliyor.

Her ne kadar İstanbul’daki fark az gibi gözükse de sayımlar devam ettikçe çok ufak sayılarla farkın zaman zaman açıldığı ve kapandığı görülüyor.

AKP'nin bu hamlesine, AA da destek veriyor. Anadolu Ajansı, “AK Parti'nin itirazıyla Ankara'nın 11 ilçesinde büyükşehir belediye başkanlığı için kullanılan oyların yeniden sayılmasına karar verildi” diyerek dikkat çeken bir habere imza attı.

Halbuki edinilen bilgiye göre bu ilçelerin önemli bir kısmında zaten sayım yapıldı ve bitti. Bazı yerlerde ise devam ediyor. AA’nın yeni bir habermiş gibi verdiği haber, birçok gazete ve haber sitesinde de yer aldı.

Aslında itirazlardaki amacın AKP’nin mazbataların verilmesi sürecini geçiştirmek olduğu belirtiliyor.

Fakat kulislerde ise yasal itiraz hakları kullanılarak mazbataların verilme sürecinin uzatılmasının esas amacının, belediyelerde yaşanacak devir teslim için zaman kazanmak olduğu aktarılıyor.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Gamze Taşcıer de Twitter’dan yaptığı açıklamada Anadolu Ajansı’nın haberine tepki gösterdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 04:31
YORUM EKLE