AKP ve MHP arasında liste anlaşmazlığı

Ahmet Takan, “Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ile daraltılmış bölge sistemi tamam gibi... Ufak bir pürüz var… Büyük ortak küçük ortağı listeler konusunda ikna edemiyor” dedi

AKP ve MHP arasında liste anlaşmazlığı

CiddiGazete- Korkusuz yazarı Ahmet Takan, ‘Saray seçim kazanmanın formülünü buldu’ başlıklı yazısında Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP arasında "liste" anlaşmazlığı olduğunu yazdı.

Yazısına, “Bu kadar büyük krizlerin içinde, onca yıpranmışlığa ve anketlerin neredeyse hepsinde tepe aşağı gidişata rağmen saray iktidarı ve küçük ortakları neden çok rahat görüntü veriyor” sorusuyla başlayan Ahmet Takan şöyle devam etti:

Muhalefet partilerinin yetersizlikleri konusunda beylik analizler yapmayacağım!.. Bilimsel bir çalışma ile soruya yanıt vereceğim. Ancak önce önemli bir kulis bilgisi bu da benden size yeni yılın ilk bomba haberi olsun.

Saray, üzerinde çok konuştuğu yeni seçim sistemi konusunda çalışmalarını hemen hemen bitirdi. Seçim barajının yüzde 7’ye çekilmesi ile daraltılmış bölge sistemi tamam gibi... Ufak bir pürüz var… Büyük ortak küçük ortağı listeler konusunda ikna edemiyor. Saraydan MHP’ye giden teklife göre, seçime Cumhur İttifakı yerine AKP’den tek listeden girilmesi öneriliyor. AKP, MHP’ye toplamda 40-45 milletvekili çıkaracağı şekilde kendi listesinden bazı bölgelerde birinci ve ikinci sıraların garantisini veriyor. MHP ise bugün itibariyle bu teklife yanaşmıyor, Cumhur İttifakı’nda ısrar ediyor. Sarayda yapılan hesaplamalara göre (anketlerde görünen rakamlar AKP yüzde 35, MHP yüzde 10 civarı baz alındığında), Cumhur İttifakı korunarak daraltılmış bölge sistemi ile seçime girildiğinde 350-360 civarında, tek başına AKP listelerinden girildiğinde ise 400 milletvekili çıkarıyorlar. Eğer hayalleri ve hesapları tutarsa bu da Anayasayı değiştirecek çoğunluğa ulaşmaları demek.”

YENİ SİSTEME İLİŞKİN ÇALIŞMA

“Seçim sistemi daraltılmış bölge, ülke barajı da yüzde 7 olursa mevcut partilerin durumu ne olur” sorusuna dair kaynağını açıklamadığı bir çalışmadan Ankara’ya ilişkin 5 farklı senaryo paylaşan Ahmet Takan şunları kaydetti:

“Çalışmayı yapanlar, ‘Daraltılmış bölge sisteminde oyların fazlalığı kadar oyların konsantrasyonu yani belli bölgelerde toplanması önemlidir. Aksi takdirde aynı sayıda oya ulaşan partilerden birinin -sadece oyları farklı bölgelere dağılmış olduğu için- diğerinden çok daha az mebus çıkarması hatta hiç çıkaramaması mümkün olmaktadır. Özetle, ülke barajını düşürmek hiçbir durumda temsilde adaletsizliğin azaltılmasında etkili olmamakta, aksine daraltılmış bölge sisteminin uygulanması temsilde adaletin ciddi oranda azaltılmasına yol açmaktadır’ diye uyarıyor...”

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 17:48
YORUM EKLE