AKP ve MHP'den Bekir Coşkun hamlesi

Menderes Mahallesi'nde yapımı süren parka Bekir Coşkun'un adının verilmesine ve heykelinin dikilmesine geçen ay "kabul" oyu veren Buca Belediyesi'nin AKP ve MHP'li meclis üyeleri karar değiştirdi

AKP ve MHP'den Bekir Coşkun hamlesi

CiddiGazete- İzmir Buca Belediyesi, 18 Ekim 2020'de hayatını kaybeden yazar Bekir Coşkun'un adını yaşatmak için karar almıştı. Belediye, Menderes Mahallesi'nde yapılan yeni parka Bekir Coşkun'un ismini vermeyi, ayrıca usta yazarın heykelini dikmeyi kararlaştırdı. Karar Aralık ayı meclis toplantısında oybirliği ile alındı.

AKP VE MHP VAZGEÇTİ

Ancak dün dikkat çeken bir girişim yaşandı. Geçen ay kabul oyu veren AKP'li ve MHP'li meclis üyeleri, Ocak ayı toplantısında karar değiştirdi.

Cumhur İttifakı temsilcileri, kararın tekrar oylanması için önerge verdi. Yeniden yapılan oylamada AKP'li ve MHP'li üyeler parka Bekir Coşkun adının verilmesi ve heykelinin dikilmesine ret oyu kullandı. Bunun sebebinin ise Bekir Coşkun'un yazılarında iktidar partisi AKP'yi eleştirmesi olduğu açıklandı.

Buna karşın CHP'li üyelerin oy çokluğu ile parka Bekir Coşkun'un isminin verilmesi ve heykelinin dikilmesi kabul edildi.

ALPAY ÖZALAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Geçen ay AKP İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, karara karşı çıkmıştı. Sanatçıların atölyede Bekir Coşkun heykeli çalışmasının fotoğrafını paylaşan Özalan, "En son ayı heykeli ve maskeli heykel ile gündeme gelen CHP'li Buca Belediyesi 2 metre yüksekliğinde Bekir Coşkun heykeli yaptırıyor. Adınızı 'Cumhuriyet Heykel Partisi yapın da rahatlayın, halk ile alakanız yok ne de olsa" demişti.

Özalan'ın bu yaklaşımı tepki görmüş ve tartışma doğurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 11:56
YORUM EKLE