AKP’den Bahçeli’ye HDP cevabı

Bahçeli'nin ‘HDP kapatılsın’ çağrısını değerlendiren AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi” dedi

AKP’den Bahçeli’ye HDP cevabı

CiddiGazete- AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, NTV canlı yayınından gündemi değerlendirdi.

ABD’nin Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararının tek taraflı bir karar olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "Siyaseten kabul etmek mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak bunu reddediyoruz. Akıl dışı vahim bir karar. Etkileri az olacak" dedi.

Bu tür yaptırımların Türkiye'nin savunma sanayisini güçlendirmeye yardımcı olacağını ifade eden Kurtulmuş, "Kötü komşu adamı ev sahibi yapar" diye konuştu.

‘LAF OLSUN DİYE ALMADIK’

Hükümetin S-400'lere karşı tutumuna da değinen Kurtulmuş şöyle konuştu:

"Bizim buradaki tavrımız açık. Bu kadar büyük paralar vererek aldığımız S-400'leri laf olsun diye almadık. Türkiye burnunun dibinde terör örgütlerinin olduğu bir ülke. Türkiye'ye karşı hava saldırısı düzenlendiğinde önleyecek bir gücümüz olması zorunlu. Türkiye'nin hava savunma ihtiyacını karşılamıyorlar. Türkiye bir zorunluluk olarak S-400'e yönlendirilmiştir."

‘ABD TÜRKİYE'Yİ KAYBETMEK İSTEMEZ’

Kurtulmuş, "Türkiye egemen ve bağımsız bir devlettir. Bu adımların rasyonel olmadığını, ABD için de vahim sonuçları olacağını ABD'li siyasetçiler biliyorlardır. ABD, Türkiye gibi bir müttefiki kaybetmek istemez" diye konuştu.

CORONAVİRÜS SALGINI

Coronavirüs salgını ve alınan önlemleri de değerlendiren Kurtulmuş, "İnsanların işini sürdürebilmesi için şimdiye kadar 600 milyar lira ekonomik destek verdik. Üretim kayıpları olabilir ama ayakta kalmalarını sağlayacak destekleri verebilmek önemli. Türkiye'nin orta direğinin ayakta kalması için destekler verildi. Yardıma ihtiyacı olan kişilere gerekli destekler verildi. Önümüzdeki 3 aylık dönemde ekonomiye destek sağlayacak desteklerin verileceği de açıklandı. Türkiye küçük de olsa artı büyüme ile yılı tamamlayacak. Gelecek yılın ilk 3 ayında ise Türkiye ekonomisi önemli bir çıkış yakalayacak. Önümüzdeki 3 ay hayati bir süreç. Hükümetimiz tam zamanında gerekli paketi açıkladı.

VATANDAŞLARA UYARI

Dengeye bakarak ilerliyoruz. Vatandaş olarak tedbirlere riayet etmeliyiz. tedbirlerin sıkılaşmasını zorunlu kılmayacak şekilde hareket etmeliyiz. İnsanlar partiler yapıyorlar, kahvelerde oyun oynuyorlar. vatandaşlarımızdan ricamız tedbirlere uymalarıdır. Tek başına hükümetin tedbirleriyle olmaz. Yılbaşında 4 gün sokağa çıkma yasağı olacak. Türkiye'de sıfırlasanız bile dünyada sıfırlanmadığı sürece devam edebilir” diye konuştu.

HDP KAPATILSIN’ ÇIKIŞI

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli'nin ‘HDP kapatılsın’ çağrısını da değerlendiren Numan Kurtulmuş, "Türkiye milli beka meselesi olarak terörle mücadele ediyor. HDP'nin eline Türkiye partisi olmak için önemli fırsatlar geçti. Çukur eylemlerinde PKK'yı terör örgütü olarak görüyoruz diye tavır koymuş olsalardı bambaşka bir Türkiye'yi konuşuyor olabilirdik. HDP'ye ‘Terörle aranıza duvar örün' diyoruz. Parti kapatmalarının Türkiye'de olumlu sonuçları görülmedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 11:01
YORUM EKLE