AKP'den Bahçeli'ye sert cevap

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarına tepki gösteren Çelik, "Bahçeli'nin ifadeleri son derece yanlış. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim kırmızı çizgimizdir" dedi

AKP'den Bahçeli'ye  sert cevap

AK Parti Sözcüsü Çelik'in açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

Erdoğan direkt konuşan bir liderdir. Devrik cümlelerle ifade edilen politik süreçlere çok fazla yüz vermez direkt konuşmayı sever. Sayın MHP ve Bahçeli'yi işaret edecek olsaydı direkt MHP'yi ifade ederdi.

Taleplerin içinde bir tanesi uyuşturucu satıcılarının esasında kurban olduğu şeklindeki bir yaklaşımdır, sayın Cumhurbaşkanımızın kast ettiği budur. Burada bir mesaj vermektedir, geçit verilmeyeceğini söylemektedir. Burada MHP'ye bir şey söyleyecekse bunu MHP'yi zikrederek yapabilir. Bunu son derece anlaşılmaz bulduğumuzu ifade etmek isterim.

Burada isabetsiz ve itibarsız isnatlar şeklinde, fuzuli demagoji diye ifade eden cümleler var. AK Parti Genel Merkezi ve milletimizin tamamı bu ifadeleri reddedecektir. Cumhurbaşkanımızın siyasi basireti bütün dünyanın malumudur.

Bahçeli'nin ifadesinin sonunda şöyle sözler var. İhmal edilemeyecek sorumluluklar yüklemektedir ittifak. Bahçeli'nin kullandığı cümleler yüklenen sorumluluğa uygun olmamıştır.

Siyasi nezaketin gösterilmesi her iki taraf için de mükellefiyet yüklemektedir.

Bizim tarafımızdan şimdiye kadar kesinlikle sayın Bahçeli'ye MHP camiasına dönük olarak incitici bir ifade söylenmemiştir. Biz AK Parti'nin görüşünü ortaya koyuyoruz.

Biz hepimiz açık cümleler kuran insanlarız. Bir şey söyleyecek olsaydık bunu söylerdik. O günkü konuşması uyuşturucu satıcılarına karşı, uyuşturucu meselesindeki hassasiyetine yönelik bir yaklaşımdır. Açıklamalar Cumhur İttifakı'nın gerektirdiği nezakete uymamıştır. Umuyoruz bundan sonra bu meseleye saygı gösterilsin. Arkadaşlarımız bir telefon kadar yakındır. Esas olan siyasi nezaketi korumak milletin beklediği büyük işlere odaklanmaktır. İncitici cümlelerdir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim kırmızı çizgimizdir.

YARGITAY KARARINI ELEŞTİRDİ

Durumumuz nettir. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" ifadesi tam anlamıyla malesef yerini bulmuyor. Danıştay'da da yanlış uygulamalar sürüp gelmektedir. Anayasa açıkça söylüyor, Türkiye hukuk devletidir. Yargı yetkisi hukuka uygunluğu denetimle sınırlıdır.

Yargı bu konuda karar veremez. Bu karar Anayasa'yla açıkça çelişmektedir. Bu kararla, sınırlarını aşmıştır, yetkisini aşmıştır. Kendisini yürütmenin yerine koymuştur. Yürütmenin takdir hakkını ve yetkisini yok saymış, hatta kendi kullanmıştır.

Geçmişteki vesayet anlayışının yeniden kendini göstermesi istenmiştir. Bunlar çok tehlikeli şeyler!

.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2018, 15:35
YORUM EKLE