Akşener'den Erdoğan'a '104 amiral' telefonu

104 emekli amiralin bildirisine "Zevzeklik" diyen Meral Akşener’in Erdoğan’ı arayıp gözaltına alınacak amiral sayısını azalttığı iddia edildi

Akşener'den Erdoğan'a '104 amiral' telefonu

CiddiGazete- İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gece yarısı "Montrö bildirisi" yayımlayan 104 emekli amiral hakkında Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği iddia edildi.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, "Akşener ile Saray görüştü mü?" başlıklı yazısında konuya ilişkin şunları kaydetti:

Pazar akşamı Halk TV’de ilk kez anlattım. 104 imzalı bildiride ilk sırada yer alan emekli Amiral Ergun Mengi, İYİ Parti'de görev yapıyordu. Partinin kendi belgelerinde Mengi için "Uluslararası Siyasi Kuruluşlar ve Jeo-Stratejik Analizlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı" yazıyordu. Haliyle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklama için "zevzeklik" demesi daha karmaşık görünüyordu.

Programdan sonra İYİ Parti’nin çok önemli bir ismiyle konuştum. Belli ki Akşener'in "zevzeklik" açıklaması, parti içinde de kriz yaratmıştı. Kritik isim, bana Akşener’in yanlış anlaşıldığını söyledi. Ona göre Akşener "zevzeklik" diyerek yükselen tansiyonu yatıştırmaya çalışıyordu. Olayların daha vahim noktalara gitmesini engellemek istiyordu.

Daha da ilginci...

İddia o ki: Akşener, pazar günü Cumhurbaşkanlığı ile bir telefon görüşmesi yapmıştı. O görüşmeye kadar gündemde 104 amiralin sabaha karşı gözaltına alınması masadaydı. Görüşmede sağduyulu davranılmasını isteyen Akşener'in girişimleriyle "sadece bildirinin öncüleri" denilerek gözaltı sayısı azalmıştı. Akşener'in muradı gözaltı olmamasıydı ama gücü buna yetmişti. Partinin kritik isminin tezine göre Akşener, hem açıklamalarla hem yaptığı görüşmelerle yangını söndürmeye çalışıyordu.

Bunları not aldım. Ama aynı gece (pazar) enteresan bir şey oldu. Yargı kulislerine göre, amirallerin bulunduğu şehirlerdeki savcılar, gece yarısı adliyeye çağrıldı. Bu tabii ki "operasyon geliyor" demekti. Acaba kaç kişi olacaktı? Sabah 10 gözaltı ve 4 arama kararını görünce "belki de kritik isim haklıdır, Akşener’in etkisidir" dedim.

Dün Akşener’in Özel Kalem Müdürü Esma Bekar ile de konuştum. Kendisi "Bizim Cumhurbaşkanlığı ile böyle bir görüşmemiz olmadı" dedi. Konuştuğum kritik isim ise verdiği bilgi konusunda ısrarcıydı.

Hangisi doğru bilmiyorum. Bir gerçek var ki ne karar verirse versin yargı feci şekilde politikleşti.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 23:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cavit Aka
Cavit Aka - 2 hafta Önce

Yalakalığın adı Amirallere yapılacak hukuksuzluğu karşı durmak mı oluyor. Zevzeklik kelimesi alnındaki leke gibi mezara kadar