Akşener'den MHP'ye çok sert çıkış

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kurultayda yaptığı açılış konuşmasında, "Sizin nereniz milliyetçi? Bir kişiye, beş kişi saldıran haydutlardan, ne milliyetçi olur, ne de adam olur" dedi. Hazirun cetveline göre kongreye, bin 70 üst kurul delegesinden 841'i katıldı

Akşener'den MHP'ye çok sert çıkış

CİDDİGAZETE

İYİ Parti bugün 4. olağanüstü kurultayını yapıyor. “Bugün geleceğin ilk günü” sloganıyla yapılan kurultayda, partinin en yetkili karar organı olan Genel İdare Kurulu'nun seçimi çarşaf liste yöntemi ile gerçekleşecek.

Olağanüstü Kongre saat 11.00'de, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde başladı. Mayıs ayında yapılan tüzük kurultayında değişen bazı maddeler bu kurultay ile birlikte hayata geçirilecek. Bu kapsamda partinin en yetkili karar organı olan 80 kişilik Genel İdare Kurulu, 50 kişiye düşürülecek. Meral Akşener, tüzük kurultayında kendisine verilen GİK dışından genel başkan yardımcısı atama yetkisini ilk kez Yavuz Ağıralioğlu için kullanmıştı. İYİ Parti'nin TBMM Grup Başkanvekilliği görevinden ayrılan Yavuz Ağıralioğlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilmişti.

DİVAN BELİRLENDİ

Kurultay Divan heyetinin belirlenmesiyle başladı. Kurultaya Divan Başkanı olarak İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu seçilirken, divan kurulu başkan yardımcısı Kayseri Milletvekili Dursun Ataş ve GİK Üyesi Ünzile Yüksel'den oluştu. Susurluk Belediye Başkanı Nurettin Güvey, Seçim ve Hukuk İşleri Danışmanı Metehan Yoldaş, Rize İl Başkanı Ayşegül Özyanık ve Bitlis İl Başkanı Ziya Yoldaş katip üye seçildi. Divanın belirlenmesinin ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşuna geçildi.

MERAL AKŞENER KONUŞMASINA O ŞİİRLE BAŞLADI

Kurultayda konuşmasını yapmak üzere davet edilen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sahneye salonun büyük coşkusuyla geldi.

Konuşmak için sahneye çıkan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Abdurrahim Karakoç’un “Yemin” şiiriyle konuşmasına başladı. Akşener konuşmasının son bölümünde de Nazım Hikmet'in "Bu memleket bizim" şiirini okudu. Akşener konuşmasında MHP'ye sert ifadelerle yüklendi.

Meral Akşener’in konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Yurdum bir kağıttır ışık beyazı

Üstünde insanlar mukaddes yazı

Genci ihtiyarı gelini kızı

Susarsam, hakkını helal etmesin

***

Mazlumlar hakkını almayıp ele

Günü gün edersem zalimler ile

Evdeşim öz kızım öz oğlum bile

Susarsam hakkını helal etmesin

***

Allah rızasıdır arzum emelim

Bu necip milleti ondan severim

Hazreti Muhammed gerçek rehberim

Susarsam hakkını helal etmesin.

İHTİYAÇ AKÇESİNE MUHTAÇ HALE GELDİK

Türkiye darlık çekecek bir ülke değildir. En verimli topraklar üzerinde, yeraltı kaynakları zengin, genç, üretken bir ülkedir. Türk milleti yokluktan değil, basiretsiz yönetim anlayışı yüzünden darlık yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın ve koskoca devlet hazinesini teslim ettiği damadının, günü kurtarmaya yönelik açıklamalarına bakmayın. Türkiye gibi yüksek potansiyele sahip bir ülkeyi, Merkez Bankası’nın “İhtiyat Akçesi”ne muhtaç hale getiren, işte o basiretsiz, savurgan yönetim anlayışıdır.

İLK FATURA 23 HAZİRAN’DA YOLA ÇIKTI

Omuzlarına fatura yüklenen milletimizin, siyasi faturayı da sorumlulara kesmesi için, yılmadan çalışacağız. İlk fatura 23 Haziran’da yola çıktı. 23 Haziran sonuçları göstermiştir ki, milletimiz olan bitenin farkında. Bu işin dönüşü yok. Türkiye 17 yıllık kabustan uyanıyor. Türkiye’nin İYİ ve cesur insanları iktidara yürüyor… Hz. Ali’nin sözlerine kulak verin: “Haksızlık önünde eğilmeyiniz. Çünkü hakkınızla beraber, şerefinizi de kaybedersiniz.” Türk milleti tarihi boyunca, savaş kaybetmiştir, toprak kaybetmiştir, can kaybetmiştir. Ama onurunu asla kaybetmemiştir. O onuru ayakta tutan da, haksızlık ve adaletsizlik karşısında eğilmeyişidir. Adalet duygusu en yüksek millet, Türk Milleti’dir. İmparatorluk dönemlerinde, fethettiği topraklarda bile bu adalet duygusundan ayrılmayan bir devlet geleneğimiz var… Buna izin vermeyeceğiz. Akarsularımızı daha fazla kirlettirmeyeceğiz. Ormanlarımızı daha fazla talan ettirmeyeceğiz. Meralarımıza daha fazla beton diktirmeyeceğiz. Çiftçimizi daha fazla küstürmeyeceğiz.

SARAYA KAPANMIŞ İKTİDARA İSYAN EDİYORUM

Biz genciyle yaşlısıyla, aziz milletimizin her bir ferdini dinliyoruz. Sokakta, işyerinde, kahvede, otobüste, dolmuşta, vatandaşlarımız dertlerini söylüyor, çare bekliyor. Ama duymuyorlar… Saraya kapanmış bir iktidarın, milleti duyması mümkün değil. Onca zenginlik arasında, bu ülkede yokluk olmasına, açlık olmasına isyan ediyorum. İsyan ediyorum kardeşim, isyan. Bu potansiyeli harekete geçiremeyen, bizleri yokluğa mahkum edenlere, isyan ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuranların emanetine ihanet edenlere, isyan ediyorum. İş bulamadığı için evine hüzün çöken, ekonomik sebeplerle dağılan aileleri gördükçe, isyan ediyorum. Tam 17 yıldır “en iyisi bu” diye kendini pazarlayan bu iktidara, isyan ediyorum. Avrupa’nın en zengin ülkesi olmamız gerekirken, kişi başı milli gelirde en fakir ülkesi olmamız nasıl bir başarıdır? Her dört gençten biri işsizse, bu nasıl başarıdır?

LOZAN’A DİL UZATIYORLAR

Başarılı görünmek için, tarihimizde karanlık sayfa arıyorlar. Bulamadılar mı, yeni bir tarih yazmaya kalkıyorlar. Yunanistan’a peşkeş çektiğiniz adaları geri alın diyorsun; Misak-ı Milli’nin tapusu olan Lozan’a dil uzatıyorlar. Kendi şanlı tarihine bile savaş açmakta sakınca görmeyen bu iktidar, Türkiye için artık bir ayak bağıdır. Bunlar kendilerini büyük göstermek için geçmişi kurcalarken, gelişmiş devletler geleceği kurguluyor… Almanya geleceği konuşuyor. Amerika geleceği konuşuyor. İngiliz siyaseti, geleceği planlıyor. Güney Kore, Japonya, Çin, Fransa, İsviçre, İsveç, Norveç, Rusya… Bütün bu ülkeler geleceğin taşlarını döşüyorlar. AK Parti iktidarı ise, ülkenin temel taşlarını sökmekle meşgul. Milletin geleceğini değil, sadece iktidarının geleceğini düşünüyor. Peki ne olacak? En baştan söyleyeyim; bu devran böyle gitmeyecek. Türkiye İYİ olacak… Çünkü artık biz varız, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

EKONOMİK KRİZDEN ÇIKARACAĞIZ

TÜİK’e göre işsizlik rakamı yüzde 13.7... Damattan sonra, işsizlik rakamları nasıl açıklanıyor biliyor musunuz? Son 1 ayda iş aradınız mı diye soruyorlar? En son 32 gün önce iş aradıysan, yine işsiz değilsin. İş bulamadığın için iş aramayı bıraktıysan, yine işsiz değilsin. Ben size söyleyeyim. Türkiye’nin çalışabilir nüfusunun yüzde 54’ünün işi yok. Bugün 82 milyon nüfusa sahibiz. Ancak kayıtlı olarak sadece 22 milyon çalışanımız var. İşçi maliyetleri neden bu kadar yüksek biliyor musunuz? Tüm yükü çalışan 22 milyonun üstüne yığdığımız için. 82 milyon vatandaşımızın sağlık giderlerini, sadece 22 milyon kişi ödediği için. 12 milyon emeklinin maaşını, bu 22 milyon kişi ödediği için. Asgari ücretliden vergi alırken, devleti soyanlardan vergi almadığımız için. Türkiye’yi her geçen gün büyüyen ekonomik krizden çıkartacağız. Bunun için ilk adım, üreten sermayenin yükünü hafifletmek olacak.

YÖK’Ü KALDIRACAĞIZ

Bugün Türkiye 20 milyar dolarlık tarım ihracatı yapıyor. 18 milyar dolarlık da ithalat yapıyoruz. Bu bize reva mıdır? Hollanda Türkiye’nin yüzde 4’ü kadar bir tarım alanına sahip. Altını çiziyorum. Yüzde 4’ü kadar ekili alana sahip. Ama yılda tam 100 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ediyor. Türkiye’nin toplam ihracatı 168 milyar dolar. Yani ürettiğimiz otomobil, tekstil, hepsinin toplamı bu. Tarımda el kadar Hollanda gibi üretim sağlayamıyorsan, sen kendine milliyetçi diyemezsin. Allah’ın Türk milletine bahşettiği bu bereketli topraklarla, milletinin karnını doyuramıyorsan, sen kendine milliyetçi diyemezsin. 82 milyon nüfusa sahip Türkiye’nin eğitim bütçesi 20 milyar dolar. 52 milyon nüfusa sahip Güney Kore’nin eğitim bütçesi ise tam olarak 64 milyar dolar. İşte bu yüzden, Türkiye Pisa testlerinde 72 ülke içinde 50. sıradayken, Güney Kore 9. sırada. 17 yılda üniversiteleri il başkanlıklarına çevirdiler. Siyaset, bilimin hizmetinde olmalıdır. Bilim, siyasetin hizmetine girerse, Türkiye’nin geleceğine ihanet edersiniz. YÖK’ü kaldıracağız. Bilim ocaklarına destek olacak, ama her türlü siyasi baskıdan arındıracağız. Siyasetten bağımsız bir eğitim sistemini, hayata geçireceğiz.

DEVLET BAHÇELİ'YE SESLENDİ

Milliyetçiliği kulüp üyeliği zannedenlere söylüyorum. Sizin bölücü ve ayrıştırıcı üslubunuza, milliyetçilik İYİ Parti’de olur diye cevap vermeyeceğim. Çünkü milliyetçiliğin sahibi bellidir. Türk milliyetçiliğin tapusu, Türk milletine aittir. Gerçek milliyetçiler, ilim irfan dağıtmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına dağılan öğretmenlerimizdir. Asıl milliyetçi; Milletini aydınlatmak, eğitimli gençler yetiştirmek için Batman’a giden, bu uğurda şehit olan Aybüke öğretmendir. Sizin nereniz milliyetçi? Bir kişiye, beş kişi saldıran haydutlardan, ne milliyetçi olur, ne de adam olur. Siyasetçi yetiştireceğine, haydut yetiştiren zihniyetten, ne milliyetçi olur, ne de adam olur. Çözüm sunacağına, nefret saçanlardan, sokakta terör estirenlerden, ne milliyetçi olur, ne de adam olur.

SİZ ASANSÖRLE İNERKEN…

Milletimiz İYİ Parti’yi görüyor. Milyonlarca gencimiz, İYİ Parti’yi görüyor. Sayın Erdoğan’ın ‘Artık inanmıyorum’ dediği anketler var ya; ben onlara her gün büyük bir keyifle bakıyorum. Manzara net. Şarkıda söylediğimiz gibi. “Siz asansörle inerken, biz merdivenden çıkıyoruz…” Korkuları öyle büyük ki… Çünkü hakikatin güçlü sesiyiz. Bugün, korkularına yenilerini eklemek üzere bir aradayız. Bugün, iktidar yürüyüşümüz için yeniden mevzileniyoruz. 4. Olağanüstü Kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Bazıları diyor ki, parti kurulalı iki sene bile olmadı, bu kaçıncı kurultay? Eeee bizde böyle. Biz, kendi delegesinin iradesinden köşe bucak kaçanlardan değiliz. Biz, delegenin imzasını yok saymak için iktidara yanaşanlardan değiliz. Biz, koltuğumuzu korumak uğruna, kırk takla atanlardan da değiliz. Biz, Türkiye için vadettiği demokrasiyi, kendi partisinden esirgeyecek kadar şuursuz, hiç değiliz. Bizde böyle; böyle olmaya devam edecek. Tanıştırayım; bunun adı demokrasi. Önce İYİ Parti’de, pek yakında tüm Türkiye’de… Kurultayımız ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun… Şimdi, “Han sussun, töre konuşsun.” Çünkü bizim bir hasretimiz var. Rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in de okuduğu şiirinde, ne diyor Nazım Hikmet; “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan, Akdenize bir kısrak başı gibi uzanan, bu memleket bizim! Ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim! Kapansın el kapıları bir daha açılmasın; yok edin insanın insana kulluğunu, Bu davet bizim! Yaşamak, bir ağaç gibi tek ve hür, Ve bir orman gibi kardeşçesine, Bu hasret bizim!” Türkiye’nin iyi ve cesur evlatları; unutmayın, bugün geleceğin ilk günü."

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 00:25
YORUM EKLE