Al Ankara'yı, ver Antalya'yı

CHP-İYİ Parti arasında 14 ilde ittifak yapılacağı iddia edildi. Muharrem Sarıkaya'nın bugünkü yazısında en önemli takasın Ankara-Antalya arasında yaşanacağı vurgulandı

Al Ankara'yı, ver Antalya'yı

Ankara siyasetinin nabzını en iyi tutan isimlerden Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesine ilişkin detayları aktardı. Buna göre CHP-İYİ Parti yerel seçimlerde 14 ilde ittifak yapacak.

Mart 2019 yerel seçimleri öncesi siyasi partiler, ittifak arayışlarını hızlandırdı. CHP ve İYİ Parti arasında devam eden ittifak görüşmelerinde somut gelişmeler yaşanıyor. Önceki gün gerçekleşen Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesinde neler konuşulduğunu Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya köşesine taşıdı.

14 BÜYÜKŞEHİRDE PAZARLIK YAPILACAK

İki parti arasındaki sürecin iderler tarafından belirlenen ve görüşmede de hazır bulunan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın'ın yöneteceğini belirten Sarıkaya, yazısında şöyle devam etti:

"İYİ Parti’den yansıyan bilgiye göre Tezcan ve Aydın ilk aşamada 14 büyükşehir üzerinde çalışacak... Bunlar; Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Antalya, Manisa, Bursa, Denizli, Eskişehir, Ordu, Samsun, Muğla, Aydın... Bu illerden Aydın, İzmir, Eskişehir’de mevcut büyükşehir belediyeleri CHP’li başkanlar tarafından yönetiliyor.

Bunlara ilave CHP, Balıkesir Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak milletvekili Ahmet Akın’ı aday olarak açıkladı. Bu durumda geriye 10 il kalıyor; bunlar üzerinde büyükşehir pazarlığının geçmesi bekleniyor.

ANKARA- ANTALYA TAKASI

İYİ Parti kurmaylarından biri ilginç bir yaklaşım sergiledi, bazı illerde uzlaşının kolay sağlanabileceğine vurgu yaptı. “Mesela...” deyip ekledi:

“CHP liderliğinin Ankara’da Mansur Yavaş’ın kendilerinden aday olması talebine karşılık, biz de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için daha önce de aynı görevi yapmış, milletvekilimiz Hasan Subaşı’nın adaylığını talep edebiliriz...”

Bu talebin resmi görüşmede gündeme gelmemekle birlikte, alt düzeydeki temaslarda dile getirildiğini bildirmekle yetindi...

“CHP buna evet dedi mi?” soruma ise “Henüz görüşülüyor” cevabını vermekle yetindi.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2018, 03:53
YORUM EKLE