Ali Babacan: İttifakta değiliz

Ali Babacan: "Biz henüz ittifakta değiliz. Altı partili masada bazı ortak çalışma alanlarına katkı sunuyoruz. İttifak olması için daha çok şey konuşmamız lazım"

Ali Babacan: İttifakta değiliz

CiddiGazete- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana’nın Ceyhan ilçesinde partisinin düzenlediği iftar programına katıldı. Sahuru ise Vedat Dalokay Hal Kompleksi’nde esnafla yaptı. Partisinin seçimlerden sonraki ilk 90 ve 360 günde yapacaklarını belirlediği eylem planlarına değinen Babacan şu ifadeleri kullandı.

119 MADDELİK PLAN

“Ekonomi, finans ve istihdam eylem planımızı açıkladık. 119 madde. Ülkeyi zenginleştireceğiz, dedik. Enflasyonu iki yılda tek haneye indireceğiz, dedik. Nasıl düşüreceğimizi yazdık. Ekonomiye yeniden çekidüzen vereceğiz. İhtiyacı olan kimseyi ortada bırakmayacağız. Asgari gelir desteğini hayata geçireceğiz. Geçinmek için yeterli geliri olmayan hanelere destek olacağız. Herkesin satın alım gücünü yükselteceğiz. Devlet güçlü ve geniş imkânlara sahipse, bundan en çok yararlanacak olanlar en dar gelirli vatandaşlarımız olacak. Hayat pahalılığına son vereceğiz. Daha önce yaptık, yine yapacağız. Emeklilerimizi, sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Enflasyonu düşüreceğiz. Her ay sonunda herkesin cebine bir şeyler kalacak. Emekli ‘Yetiştiremiyoruz, maaş on günde bitiyor’ diyor.

'HER ADIMIMIZ GERÇEKÇİ'

Seçimlerden sonra kurulacak hükûmetin ilk 90 ve 360 gününde neler yapacağını tek tek açıklıyoruz. Hepsinin bütçesini hazırlıyoruz. Her adımımız gerçekçi. Hepsini takvime bağlıyoruz. Ortaya vaat atıp kaybolmuyoruz. İnşallah ne söz verdiysek yapacağız. Türkiye’de bugüne kadar hiçbir siyasi parti, hatta devlet bu kadar detaylı bir gelecek hazırlığı yapmadı. Biz yapıyoruz.

Eylem planlarımızı herkese anlatacağız. Bunlar boş laf değil. Arkası dolu hazırlık. Çocuğunun karnını doyurmak isteyen anneye, yuvasına sıcak çorba sokmak için sabah akşam çalışan işçilerimize DEVA Partisi’nin eylem planlarını anlatacağız. Ekmek almak için gittiğimiz bakkala, fırına DEVA Partisi’nin eylem planlarını anlatacağız. Belediye otobüsünde yanımızda oturanlardan müsaade isteyip, DEVA Partisi’nin eylem planlarını anlatacağız. Lokantada garsona, üniversite kantininde gençlere DEVA Partisi’nin eylem planlarını anlatacağız. Herkese, dar gelirliye, sabit gelirliye DEVA Partisi’nin eylem planlarını anlatacağız.”

‘TARIM HAMLESİ’

Böylesine büyük ve muhteşem tarım alanlarının olduğu bir ülkede yokluk çekmeyi benim aklım almıyor. Avrupa’nın en büyük tarım arazisine sahip olan bu ülkenin bu hayat pahalılığını hak etmediğini düşünüyoruz. Onun için iktidara gelir gelmez büyük bir tarım hamlesi yapacağımızı söylüyoruz.

Çiftçiyle konuşuyorum. ‘Sulu gübre kullanır hale geldik. Kendimizi kandırıyoruz. Toprağı kandırıyoruz’ diyor. Biz açıkladık. Gübre maliyetinin yarısını karşılayacağız. Gübre 400 liraysa 200 lirasını, 5.000 liraysa 2.500 lirasını ödeyeceğiz. İlk beş yılda tüm Türkiye’de sulama yatırımlarını tamamlayacağız. Çiftçiye destekleri ekim dikim yılı açıklayacağız ve hasat zamanında ödeyeceğiz. Çiftçinin kredi borçlarını 2 yıl ödemesiz olmak üzere faizsiz erteleyeceğiz. Tarımsal kredilerin geri ödeme zamanını ve taksitlerini hasat dönemine denk getireceğiz. Çiftçi, borcunu eline para geçince ödeyecek.”

6’LI MASA TOPLANTISI

Öte yandan ilk olarak 6 muhalefet liderinin yürüttüğü “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” çalışma toplantılarının üçüncüsü Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın evsahipliğinde, 24 Nisan’da gerçekleştirilecek.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana temasları sırasında kendisine yöneltilen Millet İttifakı’na ilişkin soruya, “Biz henüz ittifakta değiliz. Altı partili masada bazı ortak çalışma alanlarına katkı sunuyoruz. İttifak olması için daha çok şey konuşmamız lazım” cevabını verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ilk olarak şubat ayında Kılıçdaroğlu’nun evsahipliğinde, ikinci olarak ise mart ayında Babacan’ın evsahipliğinde bir araya gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 22:04
YORUM EKLE