Ali Kemal Özcan’ı kim kullandı?

İYİ Partili Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a soru önergesi vererek, PKK elebaşının mektubunu Anadolu Ajansı üzerinde servis eden Ali Kemal Özcan'ın yanındaki "devlet" görevlilerinin isimlerini sordu

Ali Kemal Özcan’ı kim kullandı?

CiddiGazete- İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı Aytun Çıray, 23 Haziran’da İstanbul’da yapılan tekrar seçimi öncesinde terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşen Ali Kemal Özcan’ın ziyaretine kimlerin izin verdiğini sorarak, Öcalan’ın mektubunun okunması için hangi devlet görevlilerinin baskı yaptığının açıklanmasını istedi.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerde aralarında İstanbul’un da bulunduğu büyük metropollerde büyükşehir belediye başkanlığının milletin oylarıyla el değiştirdiğini hatırlatan Çıray, "Tunceli Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Kemal Özcan’a, bölücü terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ı İmralı’da ziyaret izni verilmiş ve Öcalan’ın bir mektubunu kamuoyuna ulaştırılmasına aracılık etmesi istenmiştir. Bugün anlaşılıyor ki, teröristbaşının söz konusu mektubunun yerel genel seçimlerde belli bir partiye oy kullanan vatandaşlarımız üzerinde güya etkili olacağı düşünülmüş ve tekrarlanan oylamada AKP’li adaya oy vermesi hedeflenmiştir” açıklamasında bulundu.

"DEVLET İZNİYLE YAPTIĞINI VURGULADI"

Kemal Özcan’ın, 26.01.2020 tarihinde Independent Türkçe haber sitesine yaptığı açıklamada, ziyareti devlet izniyle yaptığını vurguladığını belirten Çıray, sorularını şöyle sıraladı:

1. Ali Kemal Özcan’ın İmralı’da bölücü örgüt başını ziyaret etmesine kim, hangi gerekçelerle izin verdi? Söz konusu izin belgesini kim imzaladı?

2. Ali Kemal Özcan’ı İmralı’ya ziyaretinin bütün aşamalarında refakat eden görevliler kimlerdir? Bu görevliler hangi kamu kurumunda çalışıyorlar?

3. Devlet görevlilerinin seçim sonuçlarını devlet gücüyle değiştirmeye çalışmaları Anayasal bir suç olduğuna göre; bu görevliler Anayasa’yı ihlâl etmeleri için kimden talimat aldılar?

4. Ali Kemal Özcan’ın İmralı ziyaretinden dönüşünde bölücü örgüt başının kendisine verdiği mektubu basına açıklaması için baskı yapan devlet görevlileri kimlerdir?

5. Her bakımdan çok sakıncalı olan bu teşebbüs en çok teröristbaşının adeta meşrulaştırılmasına yaradığına göre bu konuda başlatılan herhangi bir soruşturma var mıdır?

6. Muhalefeti böleceğim diye milliyetçiliği ve güvenlik endişelerini suistimal edip kötüye kullanarak yeni etnik problemlerin ortaya çıkmasına ve derinleşmesine izin verecek misiniz?

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 22:57
YORUM EKLE