Andımız 2. 'mektup vakası' olacak!

Aksoy Araştırma'nın Andımız'a yönelik kamuoyu yoklaması, vatandaşların büyük çoğunluğunun "Andımız"ın kaldırılması karşısı olduğunu ortaya koydu

Andımız 2. 'mektup vakası' olacak!

CiddiGazete- Aksoy Araştırma, Türkiye Monitörü Mart Ayı 3. Hafta Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmada, Danıştay'ın Andımız kararı da anımsatılarak, seçmenlere, Andımız'ın okullarda okutulup okutulmayacağına ilişkin "Siz karar veriyor olsaydınız hangisini seçerdiniz?" sorusu yöneltildi.

Partilere yönelik dağılıma yer verilen araştırmada, CHP seçmeninin yüzde 96'sı, İyi Parti seçmeninin 92.9'u, MHP seçmeninin yüzde 83.8'i, AKP seçmeninin yüzde 74.9'u ve HDP seçmeninin yüzde 39.5'i "Andımız'ın okullarda okutulmasını devam ettirirdim" cevabını verdi.

"Okutulmasını kaldırırdım" görüşü ise HDP'lilerde yüzde 60.5, AKP'lilerde yüzde 25.1, MHP’lilerde yüzde 16.2, İyi Partililerde yüzde 7.1 ve CHP'lilerde yüzde 4 olarak gerçekleşti.

Türkiye geneli ortalamasında ise seçmenlerin yüzde 76.6'sı Andımız'ın okutulmasına karar vereceklerini, yüzde 23.4'ü ise Andımız'ı kaldıracaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milli andımız İstiklal Marşı'dır" açıklamasını yapmıştı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Andımız'ın okutulmaması yönünde karar almıştı.

AKP'den gelen Andımız kararını destekleyen mesajlara karşılık Devlet Bahçeli, karara tepki göstermiş, Andımız'a sahip çıkmış ve kaldırma kararını "pimi çekilmiş bomba" diye yorumlamıştı. Bu rağmen Bahçeli, Erdoğan'dan önce cumhurbaşkanı adayını açıklamış ve AKP'ye koşulsuz tam destek vermişti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 10:54
YORUM EKLE