'Andımız' Gül'ü rahatsız etti

Danıştay'ın kararı, AK Parti cephesini rahatsız etti... Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Danıştay'ın "Andımız"la ilgili kararını isabetli bulmadığını söyledi

'Andımız' Gül'ü rahatsız etti

Danıştay'ın "Öğrenci Andı" kararına Bekir Bozdağ'dan sonra bir tepki de Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'den geldi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de bu karara ilişkin, "Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır" dedi. Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmişti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıklamaları şöyle:

"Yargı kararları ihtilaf çıkarmaz, ihtilafları giderir. Bunun yolu Anayasaya sadakatten, her organın kendi meşru sınırları içinde kalmasından geçer.

Anayasamıza göre Danıştay, yerindelik denetimi yapamaz, idarenin yerine geçerek karar veremez. Bir yürütme tasarrufunun bilimsel temelini sorgulamak da yargının anayasal konumunu, kabiliyetini aşar.

Adeta idarenin yerine geçerek işlem tesis eden Danıştay 8. Dairesi'nin öğrenci andına ilişkin kararı, maalesef bu ölçüleri karşılamaktan uzak kalmıştır."

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 11:47
YORUM EKLE