Andımız'la ilgili son karar: Yasak

Daha önce Erdoğan'a, "Evinin önünde Andımız’ı okutmazsam namerdim" diyen Bahçeli'ye kötü haber. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da Andımızın okunmasını yasakladı

Andımız'la ilgili son karar: Yasak

CiddiGazete- Danıştay dün aldığı iki kritik kararı açıkladı. İlki öğrenci andı ile ilgili oldu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, okullarda öğrenci andının okunmasını sona erdiren MEB yönetmeliğini iptal eden Danıştay 8. Dairesi'nin kararını bozdu.

Bu karar sonrası okullarda artık andımız okunmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 2013 yılında çıkardığı yönetmelikle, 1933'ten beri ilköğretim okullarında okunan öğrenci andı kaldırılmıştı.

Türk Eğitim-Sen bunun üzerine Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi de, 2018 yılında andımızı kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı, dairenin bu kararını temyiz etti.

Temyiz üzerine dosya Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na geldi. Kurul da Andımız ile ilgili nihai kararı verdi.

Buna göre Kurul, MEB'in itirazını oy çokluğuyla kabul ederek, Danıştay 8. Dairesi'nin yönetmeliği iptal eden kararını kaldırdı.

Bu karar uyarınca okullarda Andımız'ın okunmasını kaldıran yönetmelik uygulanmaya devam edecek. Bundan sonra andımız okunmayacak.

AYNI KURUL YASAK GETİRDİ

Daireler Kurulu'nun karara ilişkin gerekçesini henüz yazmadığı öğrenildi. Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kararla ilgili olarak şunları söyledi: "Hem Türk Eğitim Sen hem de şahsım adına Andımızın okullarda okunması için dava açmıştım.

Danıştay, davaya ehliyet yönünden ret kararı vermişti. İdari Dava Daireleri Kurulu'na itiraz ettim. Kurul her Türk vatandaşı dava açabilir diye beni haklı buldu.

Dolayısıyla 8. Daire de bu olumlu yaklaşımına istinaden Andımızın yasağını kaldırdı. Şimdi ise okullarda Andımızın okullarda okutulmasına olumlu bakan aynı kurul, bu kez Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararını onaylayarak Andımıza yasak getirdi."

MADALYALARA "ATATÜRK" YASAĞI

Bir diğer kritik karar da Danıştay 10. Dairesi'nden geldi.

Devlet madalyalarından Atatürk kabartmasını yine çıkarıldı.

Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı, Liyakat Nişanı'nda bulunan Atatürk kabartması, 15 Aralık 2013 tarihinde yönetmelikte yapılan değişiklikle kaldırılmıştı.

Dönemin Türk Kamu Sen Genel Başkanı ve halen Adana Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk, yönetmelik değişikliğinin iptali için Danıştay'a dava açmıştı.

Danıştay nişanlarda Atatürk kabartmasının kullanılmasını öngördü. Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı karara itiraz etti temyize gitti.

YİNE BAŞA DÖNÜLDÜ

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 2019'da 10. Daire'nin kararını tek oy farkla yerinde buldu.

Şimdi ise yine başa dönüldü. Mahkeme kararıyla madalyalara konulan Atatürk kabartması, yine mahkeme kararıyla kaldırılmış oldu.

BAHÇELİ ANDIMIZLA İLGİLİ NE DEMİŞTİ

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, Andımız kaldırıldığı dönemde yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan hesap soracağını söylemişti. Bahçeli, dönemin Başbakanı Erdoğan'a, "Bir gün iktidardan ayrıldığın dönemde, MHP'ye iktidar nasip olursa, nerede ikamet edersen et onun 25-30 metre karşısına 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazmazsam, okula giden çocuklara, evinin önünde Andımız'ı okutmazsam, bunların alayının hesabını sormazsam namerdim" demişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021, 19:58
YORUM EKLE