banner445

Ankara'da Halk Ekmek'i bırakmıyorlar!

Mansur Yavaş’ın, yetkilerini kullanarak Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Halk Ekmek’e atadığı yönetim kurulunu, Ticaret Sicil Müdürlüğü keyfi olarak onaylamadı. AKP'li eski yönetim de şirket defterlerini gizleme yoluna gitti

Ankara'da Halk Ekmek'i bırakmıyorlar!

CİDDİGAZETE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından atadığı Ankara Halk Ekmek Yönetim Kurulu, Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından keyfi bir tavırla onaylanmadı.

Skandal karara ilişkin bir gerekçe ya da açıklama yapılmazken, reklam panoları ve maaş tartışmalarıyla daha önce gündeme gelen eski yönetim tarafından engellendiklerini belirterek yaşanan olaya tepki gösteren Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Öztürk, "Yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri, eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır” dedi.

- ABB Başkanı Mansur Yavaş, Cüneyt Öztürk'ü Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığına atadı.

TEMSİL YETKİSİ MANSUR YAVAŞ'IN

Konuya ilişkin Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Cumhuriyetin başkenti güzel Ankaramızda halkın kararı ve iradesiyle 31 Mart tarihi itibariyle yeni bir dönem başlamıştır.

Bu yeni dönem, halktan alınan yetkinin, belediyemizin bütün kurum ve kuruluşlarına şeffaflık, hukuka uygunluk, verimlilik, çalışkanlık, üretkenlik, dürüstlük gibi ilkelerin yansımasıyla tecelli edecektir.

Hiç kuşkusuz, Büyükşehir Belediyesi'nin temsil yetkisi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ındır.

Bu yetki hem kanunun gereği, hem de halkın talebinin doğal bir sonucudur. Bu çerçevede; 25 yıldır belediye şirketlerinin yönetimi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın inisiyatifiyle belirlenmiştir.

Hal böyleyken, belediye şirketlerinde yönetimleri devretmemek için direnmek, farklı yöntemler denemek, hukuksuz olduğu kadar, halkın iradesine de saygısızlıktır.

10.06.2019 tarihinde yapılan Ankara Halk Ekmek genel kurulu ile şirketin yönetim kurulu değişmiş, halka daha iyi hizmet verme, daha kaliteli ürünler sunma, daha düşük maliyetle çalışma, daha verimli hareket etme misyonunu kendine şiar edinmiş bir yönetim belirlenmiştir.

Ancak ne acıdır ki, Ticaret Sicil Müdürlüğü tartışmalı bir kararla yönetimimizi tescil etmeme yoluna gitmiş. Bu karara rağmen dahi iç işleyişte meşruluğu tartışmasız olan yönetim kurulu kararlarımızı işleyebileceğimiz karar defteri, eski yönetim ve atadıkları idareciler tarafından bizlerden kaçırılarak, hukuksuz bir şekilde önümüz kesilmeye çalışılmıştır.

Her ne sebeple olursa olsun; ister geçmiş dönemin ortaya çıkabilecek sorunlu işlerini gizleme gayreti, ister abartılı yüksek maaşları bir süre daha alabilme çabası, isterse sadece yetkisini halktan alan bir yönetimi çalıştırmama niyeti olsun, bu hukuksuz engelleme kabul edilebilir, hoş görülebilir nitelikte değildir.

Halka rağmen, onun iradesiyle seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın tasarrufuna rağmen, belki çok kısa bir süre daha bir şeyleri gizlemek, on binlerce liralık maaşlarla güzide bir şirketi zarara uğratmaya devam etmek mümkündür ama bu ne hukuki ne de ahlakidir.

Halk Ekmek yönetim kurulu olarak aldığımız kararlara uyulmaması, şirketimizi olumsuz etkilemek, halkın sırtına yüklenen zararı büyütmek, kısacası halkın ekmeğiyle oynamak anlamına gelecektir.

Gerek yaptığımız görev ve buna bağlı olarak aldığımız kararlardaki, gerekse engelleme çabalarına karşı iyi niyetli yaklaşımımızın ardındaki hassasiyetimiz halkın ekmeğiyle oynanmasına izin vermemek yönündedir.

Halk Ekmek Yönetim Kurulu olarak açıkça ifade etmek isteriz ki; bundan sonraki süreçte yaşanabilecek bütün olumsuzluklar, halkın ekmeğiyle oynayanların vebali olacaktır.

25 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye başkanlarının iradesiyle yönetimler değişirken, Sayın Mansur Yavaş’ın Ankaralı'nın ve hukukun kendisine verdiği yetkiyi kullanmasının önüne engeller koymaya çalışanlar, kendi menfaatlerini koruma çabası içine girerken kötülüğü; hukuka, millet iradesine ve Ankaralıya yapmış olacaklardır.

Bütün bu engelleme çabalarına rağmen hakkın, hukukun ve halk iradesinin gereği mutlaka tecelli edecektir. Bu konuda en küçük bir şüphe yoktur. Tek hassasiyetimiz Ankaralının bir mağduriyet yaşamaması, eski yönetimin egoları, kişisel hırsları, siyasi hesapları, maddi menfaatleri için halkın ekmeğiyle oynanmamasıdır.

Şeffaflık anlayışımız gereği Halk Ekmek yönetim kurulu olarak bu açıklamanın yapılması zaruri hale gelmiş olup, takdir Ankara başta olmak üzere halkındır."

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2019, 16:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Seyit Donmez
Seyit Donmez - 4 ay Önce

AKP VE TAYYIP .sayesinde ulkemizin kanini emen asalak sulukler.devletin gucunu paravan,olarak kullanip fakir fukaranin .alinterini kendi menfaat ve cikarlari icin yillardir kullanmaktadir.Elbet birgun bunlarin heysabi sorulacak vatan hainleri ihanetlerinin bedelini fazlasi ile odeyecektir.

Suzan sunal
Suzan sunal - 4 ay Önce

Resmen adilikve zannediyorumki adli merciler bunu ihbar kabul edip harekete gsçerler.kim bilir daklı gizli ddaha çok.işleri var yediler türkiydyi doymadılar e balık baştan koktu .yazık müslüman gdçinen zavallılara

Ihsan KOÇAK
Ihsan KOÇAK - 4 ay Önce

Korkunu n ecele faydasi yoktur. Biran evvel yonetim kurulunun degismesi ve gorevine baslamasi gerekir.direnen yon kur. Ve gorev vermeyen tic sin yetkilerini kınıyorum
Mansur bsk hesabida adaletten sordurmalidir
Guveniyorum sn bsknm

Alper Bayramoğlu
Alper Bayramoğlu - 4 ay Önce

Demek oluyorki bu hırsızlığa yolsuzluğa bu kuruluşda dahilmiş .ekmek fab. önüne ekmek satış kulubelerinin önüne afiş asarak ifşa edin halk bilsin bu yolsuzluğu adam kayırmayı.

Necati koçoğlu
Necati koçoğlu - 4 ay Önce

BU NASIL SAÇMALIK DEVLET
YÖNETIM DEGISIKLIGINI EGER UYGUN SARTLARDA GENEL KURUL YAPILDIYSA TASTIK ETMEK ZORUNDADIR
ANKARA HALK EKMEK SIRKETINE PARELEL SIRKET KURUP
HALK EKMEKI TASVIYE DE BIR ÇÖZÜM YOLU

Ali Eminoğlu
Ali Eminoğlu - 4 ay Önce

Ne yaparlarsa yapsınlar kendini bilmez asalaklar bedellerini ödeyeceklerdir halk artık uyandı genel seçimlerde de halk gereken cevabını verecektir artık haksız huksuz adaletsiz kazançlar bitmiştir Mansur Yavaşla Ankarada güzel günler başlamıştır

SIRADAKİ HABER

banner457

banner84