'Astronot'a isim bulsak gerisi kolay!

Ekonomik sorunlar ve salgınla uğraşan Türkiye'nin gündemine giren uzay çalışmalarında en önemli kilometre taşı, "astronot"a Türkçe isim önerisi oldu. Bahçeli'den sonra Uzay Ajansı Başkanı da isim önerdi

'Astronot'a isim bulsak gerisi kolay!

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzay programını açıklamasının ardından en çok konuşulan konulardan biri "astronot" kelimesi yerine yerli bir isim bulunması oldu. "Astronot" yerine bugüne kadar bir çok isim önerisi sunuldu.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım da isim arayışına kendi önerisini sundu. Yıldırım'ın isim önerisi "Fezagir" oldu.

BAHÇELİ'DEN "CACABEY" ÖNERİSİ

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, "astronot" yerine Kırşehir'de devrin fakültesi gözüyle bakılan Caca Bey Medresesi'ni yaptıran, yönetim işlerinde Türkçe konuşan ve yazışmalarında Türkçe kullanan "Cacabey"i önermişti.

TDK GELEN ÖNERİLERİ LİSTELEDİ

Türk Dil Kurumu Başkanı Gürer Gülsevin, "astronot" ismi yerine kendilerine gelen önerileri açıklamıştı. Gülsevin, "Gökmen, gökalp, gökderi, yani gök kelimesi ile başlayan, devam eden kelimeler çoğunlukta" dedi. En fazla ise 'göktürk' kelimesi öne çıktı.

Gülsevin, kuruma gelen isim önerilerini şöyle açıklamıştı:

"Cacabey, göksu, göksü, gökreis, göktürk, gökay, Türkay, Türkonot, evrenot, gökmen, uzay insanı, Alpaslan, Fatih, akıncı."

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 12:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
Türker
Türker - 1 ay Önce

Fezagir Özbek Türkçesindeki fazogir ile uyumludur. Ne Arapçada ne Farsçada "astronot, uçurcu" anlamında fezagir sözcüğü vardır; bu Özbek Türkçesinin malı olan bir sözdür. Özbek Türkçesi nedir? Çağatay Türkçesinin devamıdır. Çağatay Türkçesi nedir? Sovyetler Birliği Türk halklarını bölmek için onlara ayrı birer yazı dili kurmadan önce Osmanlı Türkçesi sahası dışında neredeyse bütün Türklerin ortak yazı dilidir. Fezagir belki astronotun öz Türkçesi değildir ama Türkçedir. Bu tür sözcüklerin Türkçede kullanılması da Türkler arasında ortak dilin oluşması açısından mühimdir.