Atina ile kritik görüşme

Türk ve Yunan heyetleri bugün İstanbul'da bir araya gelecek. Daha önceki tecrübelerin ışığında, toplantılardan çözüm odaklı bir sonucun çıkması beklenmiyor

Atina ile kritik görüşme

CiddiGazete- Türkiye ve Yunanistan heyetleri, iki ülke arasında kronikleşen sorun başlıkları için yaklaşık 5 yıl aradan sonra yeniden istikşafi görüşmeler için İstanbul'da bir araya gelecek.

Türk heyetinin başında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal olacak.

Önal'ın yanısıra istikşafi görüşmelere 2004'ten bu yana katılan ve halen Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürlüğü görevini yürüten Büyükelçi Çağatay Erciyes'in de yer alması bekleniyor.

Yunanistan heyetine ise diplomat Pavlos Apostolidis başkanlık edecek.

Apostolidis, 1984-1987 yılları arasında, Yunanistan'ın Ankara büyükelçiliğinde görev yapmıştı.

İstikşafi görüşmelere, Ege'de yaşanan sorunlara her iki tarafın da kabul edebileceği, "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla 12 Mart 2002'de Ankara'da başlanmıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı.

Dönemin Yunanistan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

İstikşafi görüşmelerde Yunanistan ve Türkiye arasında uzun yıllardır devam eden kıta sahanlığı, adalar ve adaların statüsü ile hava sahası gibi konular ele alınacak.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞME NE DEMEK?

Diplomatik bir terim olan istikşafi görüşme, keşif, tanıma amaçlı görüşme anlamına geliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2021, 19:08
YORUM EKLE