AYM'den beklenen karar!

Anayasa Mahkemesi, seçim ittifakı yasasının bazı hükümlerinin iptal istemini reddetti. Söz konusu karar sonrası Bakan Kurtulmuş canlı yayında yaptığı açıklamada, "Anayasa Mahkemesi, beklenen bir karar almıştır' ifadelerini kullandı

AYM'den beklenen karar!

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına imkân tanıyan kanunun seçim güvenliği ile ilgili hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebini reddetti.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, canlı yayında yaptığı açıklamada "Türkiye seçim süreçlerini şeffaf yürütebilen bir ülke. Anayasa Mahkemesi de normal, beklenen bir karar almıştır" ifadelerini kullandı.

İPTALİ İSTENEN MADDELER?

Kanunda iptali ve yürürlüğünün durdurulması istenen maddeler şöyle:

Aynı binada oturan seçmenlerin, hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla farklı sandık bölgelerine kaydedilebilmesi.

Seçim güvenliği açısından gerekli görülmesi durumunda vali veya il seçim kurulu başkanının oy verme gününden en geç bir ay önce talepte bulunması halinde, o yerdeki sandıkların en yakın seçim bölgelerine taşınmasına, sandık bölgelerinin birleştirilmesi.

Sandık kurulu başkanının belirlenmesi usulü.

Birlikte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinde, oy pusulalarının aynı zarfa konulması.

Sandık çevresinde cebir, şiddet veya tehdit kullanarak sandık başı düzenini bozmaya kalkışanlar hakkında "seçmenlerin ihbarı" üzerine gerekli yasal işlem yapılmasını düzenleyen maddeye eklenen "seçmenlerin ihbarı" ibaresi.

Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen YSK filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarfların geçerli sayılması.

YSK tarafından gönderilen ve filigranı bulunan oy pusulalarının arkasının sandık kurullarının ihmaliyle mühürlenmemiş olmasının oy pusulasını geçersiz kılmaması.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER