Bahçeli Ali Erbaş için ne demişti?

Devlet Bahçeli, 13 Kasım 2018 yılında, MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada Erbaş hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı. Bahçeli, Ali Erbaş'ın istifasını istedi

Bahçeli Ali Erbaş için ne demişti?

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Diyanet’e devredilen Ayasofya’da ilk Cuma namazı 24 Temmuz'da kılındı. Erdoğan ve kabine üyelerinin katıldığı namazda Cuma hutbesini Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okudu.

Erbaş, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullandı. Erbaş’ın, “vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar" ifadeleri, Ayasofya’yı müze yapma kararı alan Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyetin kurucularını hedef aldığı şeklinde yorumlandı ve büyük tepki çekti.

DEVLET BAHÇELİ SAHİP ÇIKTI

Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli ise dün yaptığı açıklamada Ali Erbaş’a sahip çıktı.

Bahçeli, Ali Erbaş'a verdiği destekte, “Diyanet İşleri Başkanı’nın sözlerini Atatürk’e lanet şeklinde tavzih edenler bu ülkeye en büyük kötülük yapan sorumsuzlardır. Atatürk’e hakaret ve hıyanet vatan hainliğidir” diye belirtmişti.

Ali Erbaş'a dün sahip çıkan Bahçeli, geçmişte Erbaş için hangi ifadeleri kullandı?

Ali Erbaş, 10 Kasım 2018 yılında, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığıyla bilinen, “Keşke Yunan galip gelseydi” yorumuyla hatırlanan Kadir Mısıroğlu'nu ziyarete gitti. Erbaş'ın, Mısıroğlu'na geçmiş olsun ziyaretine gitmesi tartışma yarattı, hatta bu durum Bahçeli'yi de sinirlendirdi.

Devlet Bahçeli, 13 Kasım 2018 yılında, MHP grup toplantısında yaptığı konuşmada, Erbaş hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

"Fesli provokatörü, meczubu ziyaret için bula bula 9 Kasım'ı mı buldun? Yılın diğer tarihleri torbaya mı girdi?" diyen Bahçeli, "10 Kasım'dan bir gün önce mi hasta ziyaretini hatırına getirdin? Mustafa Kemal'e inançlarımıza uymayan şekilde saldıran şahsı 10 Kasım'ın arifesinde ziyaret etmek nasıl bir aklın mahsülüdür? '10 Kasım saat 9'u 5 geçe kenefe gidin' diyen, Yunan galibiyetine özlem çeken bir çukur şahsiyete geçmiş olsun demek bunu da milletimize kafa tutar gibi uluorta yapmak, fesli münafığı manen onaylamak, yanında olmak, arka çıkmak değil midir? Ne istiyorsunuz cumhuriyetten?" diye kızdı.

Bahçeli o dönem Erbaş'a tepki gösterirken, "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevi kurucu değerlere, söven, ihanet eden vatansızları aklama, anma ve alkışlama görevi değildir. Aksi tavır ayıptır, günahtır. Türk milletinin ortak değerlerine saldırılara yer yoktur" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 21:24
YORUM EKLE