Bahçeli'den 'Güneysu' jesti

MHP, Rize merkezden sonra, AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın babasının memleketi Güneysu İlçesi'nden de belediye başkan adayı çıkartmayacak

Bahçeli'den 'Güneysu' jesti

CİDDİGAZETE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmede, belediye başkan adayları listesinde güncelleme gündeme geldi.

Rize merkezde aday çıkarmama kararı alan MHP, Erdoğan’ın babasının doğum yeri olan Rize'nin Güneysu İlçesi'nde de aday çıkarmayacağı belirtildi.

KARS VE IĞDIR'A YENİ FORMÜL

AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin önceki gün gerçekleşen 45 dakikalık görüşmesinde yerel seçimlerde yapılan ittifak gündeme geldi. Görüşmede İYİ Parti'nin gündeme taşıdığı Iğdır konusunda da bir anlaşma zemini arandı.

İki partinin aday çıkardığı yerlerin istatistiki veriler ele alındı, Millet İttifakı’na karşı bazı illerde aday çekilmesi masaya yatırıldı.

MHP’nin Iğdır konusunda istekli olduğu, Kars’ta da, AK Parti adayının çekilmesinin MHP’den çok HDP adayına yarayabileceği değerlendirildi. Kars’ta AK Parti’ye oy veren Kürt kökenli vatandaşların, HDP’nin muhafazakâr adayı Ayhan Bilgen’e yönelebileceği değerlendirildi.

Iğdır’da AK Parti’nin 3 bin, MHP’nin 17 bin, HDP’nin 18 bin civarında oyu bulunuyor. MHP’nin Iğdır karşılığında CHP ve İYİ Parti’nin uzlaştığı Çanakkale ile Burdur illerinden biri veya ikisinde de aday çıkarmayarak AK Parti’yi destekleyebileceği ifade edildi.

MECLİS ÜYELİKLERİ İÇİN ORTAK LİSTE

Görüşmede, yüzde 10 baraj aranacak belediye meclis üyelikleri için “ortak liste” konusunda da görüş birliği sağlandı. Erdoğan’ın “CHP ve İYİ Parti’nin belli yerlerdeki birlikteliğine karşı, belediye meclis üyeliklerinde ortak liste hazırlanması konusunu arkadaşlar çalışsınlar” dediği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 11:17
YORUM EKLE