Bahçeli'nin seçim vaadi reddedildi!

MHP’nin 2015 ve 2018 yıllarında yayınlanan seçim bildirgelerinde yer alan "Esnaf ve sanatkârların geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı verilecek" maddesi, MHP ve AKP'nin oylarıyla reddedildi

Bahçeli'nin seçim vaadi reddedildi!

CiddiGazete- MHP’nin 2015 ve 2018 yıllarında yayınlanan seçim bildirgelerinde yer alan "Esnaf ve sanatkârların geçmiş hizmetlerine borçlanma hakkı verilecek" maddesi, geçtiğimiz günlerde TBMM’de gündeme getirildi.

Kanun önergesi olarak sunulan ve staj sigortası kanunda düzenleme yapılması talep edilen kanun önergesinin, MHP ve AKP oyları ile reddedilmesi dikkat çekti.

MHP’nin, geçmiş seçimlerde bu konuyu seçim vaadi olarak açıkladığı ve birçok reklam panosunda bunu açıkladığı ortaya çıkarken, staj mağdurları ise bu çelişkili duruma tepki gösterdi.

SEÇİM VAADİ OLARAK KALDI

Reddedilen kanun önergesinin ardından, MHP’nin 2015 ve 2018 seçim bildirgesinde yer alan "Staj sigortalarının emekliliğe sayılması" maddesini seçim vaadi olarak sunduğu akıllara geldi.

Seçim dönemlerinde seçim bildirgesinde ve reklam panolarında yayınlanan "Staj ve çıraklık süreleri, emeklilik hizmetine dahil edilecek" şeklinde lanse edilen vaat, böylelikle sadece bir seçim vaadi olarak kaldı.

SADECE SAĞLIĞI KAPSIYOR

Çırak ve stajyerlerin işe başladıkları günün sigorta başlangıcı olarak kabul edilmesi ve emeklilikte esas alınması yönünde verilen kanun önergesi, meslek liselerinde ve çıraklık okullarında zorunlu olarak yapılan stajlarda, yatırılan sigorta primlerinin emeklilik için sayılmasına dair düzenleme yapılması öngörülüyordu. Zorunlu stajda yatırılan sigorta primleri, sadece sağlığı kapsıyor.

KIRMIZI KART GÖSTERECEĞİZ

Kanun önergesinin reddedilmesinin ardından açıklama yapan Staj Mağdurları Platformu Başkanı Nesimi Dalbudak: "AKP ve MHP oylarıyla reddedilen önerge öncesinde, MHP’nin birçok seçim bildirgesinde yer alan bu konuda ret oyu kullanması bizi şaşırttı. Bu konuda vaat verip insanlara umut aşılayan ardından yarı yolda bırakan MHP’ye oy veren arkadaşlarımız, önümüzdeki dönem kırmızı kart gösterecekler" dedi.

Kaynak: Milli Gazete

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 11:11
YORUM EKLE