Bahçeli, Rahşan Ecevit'e kızgın mı?

Bülent Ecevit'in koalisyon ortağı Devlet Bahçeli, dün gece hayatını kaybeden Rahşan Ecevit'in vefatıyla ilgili başsağlığı mesajı yayımlamadı

Bahçeli, Rahşan Ecevit'e kızgın mı?

CiddiGazete- Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli, eski başbakan Bülent Ecevit'in eşi ve Türk siyasetine bir dönem damga vuran Rahşan Ecevit'in vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımlamadı.

1999 seçimlerinden sonra ortay çıkan tabloda sağ partilerle koalisyon kurup Başbakan olmayı kabul etmeyip, DSP ile ortaklık kurup Başbakan yardımcılığına rıza gösteren Devlet Bahçeli, Rahşan Ecevit'le zaman zaman sorun yaşadı.

Koalisyon görüşmeleri yapılırken MHP için "Eli kanlı katiller" diyen Rahşan Ecevit, çıkan af kanunu öncesinde de Devlet Bahçeli'yle ipleri gerdi.

ÜLKÜCÜLERİN ÇOĞU KOALİSYONA KARŞI ÇIKTI- Ülkücü taban, 12 Eylül öncesinde yaşananları ve Rahşan Ecevit'in sözlerini öne sürerek, DSP ile koalisyon yapılmasına karşı çıktı. "Beka" meselesini o gün de gündeme getiren Devlet Bahçeli, MHP tabanının eleştirilerini sonlandırmak için Rahşan Ecevit'ten özür dilemesini istedi. Ecevit, ülkücülerden özür dilemedi, "12 Eylül öncesi için söyledim" diyerek MHP'deki Devlet Bahçeli dönemini aklayarak ortamı yumuşattı.

Rahşan Ecevit'in açıklamaları çok kısa bir süre sonra unutuldu ve Devlet Bahçeli, Bülent Ecevit'le 57. hükümeti kurdu.

AF KONUSUNDA DA GERGİNLİK YAŞANDI- 57. hükümetin TBMM'de güven oyu almasıyla birlikte Bülent-Rahşan Ecevit çiftiyle genelde uyumlu bir çalışma performansı ortaya koyan Devlet Bahçeli, DSP'den gelen önerileri ve talepleri büyük ölçüde yerine getirdi.

Eşinin kurduğu DSP'de genel başkan yardımcısı olan ancak hükümette resmi bir görev almayan Rahşan Ecevit, Başbakan Bülent Ecevit üzerinde etkili oldu. Bu süreçte Rahşan Ecevit, Devlet Bahçeli'yle af konusunda da sorun yaşadı. Cezaevindeki ülkücülerin af kanunundan faydalanmasını istemeyen Rahşan Ecevit'e Bahçeli, "İyi suçlu, kötü suçlu yoktur" karşılığını verdi. Devlet Bahçeli'nin "Koltuk meraklısı değiliz" ifadelerine rağmen "Rahşan affı" denilen af kanunu çıktı ancak koalisyon bozulmadı.

ERDOĞAN DA MESAJ YAYIMLAMADI- Büyük ekonomik kriz ve perde arkasında yaşanan uyumsuzlukla ortaya çıkan tabloda, MHP'yi koalisyondan çıkarma satrancına tepki gösteren Devlet Bahçeli, Bursa Kocayayla'da yaptığı konuşmada, erken seçim talep etti. 3 Kasım 2002'de yapılan seçimlerde MHP yüzde 8.35, ANAP yüzde 5.12, DSP de yüzde 1.22 oranında oy alarak Meclis dışında kaldı.

Rahşan Ecevit için olumlu veya olumsuz cevap vermekten kaçınan Devlet Bahçeli, dün geceki vefat haberinin ardından da başsağlığı mesajı yayımlamadı ve adeta görmezden geldi.

Bahçeli ile birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Rahşan Ecevit'le ilgili başsağlığı mesajı yayımlamadı.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2020, 15:56
YORUM EKLE