Bakan Gül’den ceza indirimi açıklaması

Adalet Bakanı Gül, yeni yargı paketinde ceza indirimi çalışması olmadığını belirterek, "O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor” dedi

Bakan Gül’den ceza indirimi açıklaması

CiddiGazete

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AKP’nin TBMM grubu toplantısı için geldiği Meclis’te, hazırlıkları süren ikinci yargı paketine dair soruları cevapladı.

Hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu belirten Gül, bu davaları hızlandıracak ve daha rasyonel hale getirecek birtakım düzenlemeler düşünüldüğünü, pakette daha çok usül hükümlerine ilişkin düzenlemeler olacağını söyledi.

CEZAYA İLİŞKİN DÜZENLEMELER

Bakan Gül, ikinci yargı paketinin cezaya ilişkin bir düzenlemeyi öngörmediğini ifade ederek, “Cezaya ilişkin, ileriki paketlerde yargı reformu çerçevesinde gündemde olan konular gelebilir. Ama hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik, icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi birtakım vatandaş lehine olan, yargılamaları hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor” dedi.

‘SİYASETEN TARTIŞILIYOR’

Ceza indirimiyle ilgili düzenlemenin, Meclis’teki siyasi parti gruplarının belirleyeceği bir konu olduğunu belirten Gül, “Yargı paketi çerçevesinde öyle bir çalışma yok. O konular ayrıca siyaseten tartışılıyor. Yargı paketi kendi içerisinde devam edecek. Meclis kendi gündemine hakim” diye konuştu.

MHP’NİN TEKLİFİ

MHP’nin ceza indirimine ilişkin teklifinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Gül, bu konuların siyasi partilerin iradesiyle oluşacağını, kendilerinin bir şey söyleme imkanlarının bulunmadığını söyledi.

Gül, cezaevlerinin mevcudunu rahatlatacak bir düzenlemenin olup olmadığına ilişkin soruyu cevaplarken de Meclis’in bu konudaki takdirini idarenin uygulayacağını ifade etti. Gül, yargı reformunda yer alacak konuların özellikle, “yapanın yanına kâr kalan bazı hususlarla ilgili” olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2019, 14:02
YORUM EKLE