Bakandan '200 liracık' açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Çanakkale Köprüsü'ne 200 lira diyorlar. Feribot ortalama 120 lira. Saatler süren bir yolculuğu 6 dakikaya düşürüyorsunuz; onun karşılığında da 200 lira alıyorsunuz" dedi

Bakandan '200 liracık' açıklaması

CiddiGazete- Tokat’ta yapımına 2018 yılında başlanan, yıllık 2 milyon yolcu kapasitesi ve 16 bin 200 metrekare büyüklüğündeki Tokat Yeni Havalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle açılacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açılış töreni öncesinde, NTV canlı yayınında Gökhan Gerçek'in sorularını cevapladı. Bakan Karaismailoğlu, Çanakkale Köprüsü geçiş ücretinin 200 lira olması tartışmalarına da cevap verdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Köprüsü'nün açılış töreninde geçiş ücreti için "200 liracık" ifadesini kullanmış, bu ifade tepki çekmişti.

Bakan Karaismailoğlu özetle şunları söyledi:

"Tokat Havalimanı bölge için çok önemli bir proje. Güvenlik için son teknoloji sistemler burada var. İstanbul'da en fazla nüfuslulardan birisi Tokat. Bundan sonra artık bütün uçaklar Tokat'a inebilecekler. 7 uçak park kapasiteli. Pisti 2 bin 700 metre uzunluğunda ve 600 araçlık otopark yer alıyor. Vatandaşımızın hayat kalitesi artarak devam edecek. Yatırımlar da artarak devam ediyor.

Rize Havalimanı da Mayıs ayında hizmete açılacak. Dünyada denize dolgu 5. havalimanını açacağız.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü dahil bu projeler uzun soluklu bir çalışmanın ürünü. Finans modelleri ile büyük projeler yapılıyor. 2,5 milyar euroluk projeyi 4 yılda bitirdik. Çanakkale Köprüsü'nde yaklaşık 300 kişi çalışacak. Bu projeler gizli ya da sır değil. 10'un üzerindeki firmanın satın aldığı sözleşme ya da ihale gizli olabilir mi?

Geçiş fiyatlarında garanti ettiğimiz rakam var. Biz o rakamı vatandaşımıza yansıtmıyoruz. Çanakkale Köprüsü'ne 200 lira diyorlar. Feribot ortalama 120 lira. Saatler süren bir yolculuğu 6 dakikaya düşürüyorsunuz onun karşılığında da 200 lira alıyorsunuz.

OGS DÖNEMİ 31 MART'TA BİTİYOR

Hizmeti kolaylaştırmak için bu karar alındı. Orada şu an değişim yüzde 50'lere çıktı. İnşallah o süreci de problem olmadan atlatacağız.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Boğaz'daki yoğunluğu alacak bir proje. Uzun soluklu bir proje ve hayata geçirilmeli.

Montrö sadece İstanbul Boğazı'nı ilgilendirmiyor.

YERLİ UYDU ÇALIŞMALARI

2021'de uzaya 2 uydu gönderdik. Bunu vatandaşımız da görüyor. Yeni nesil uydularımız hizmete giriyor.

Uzay Ajansımız da ay yolculuğu üzerinde çalışmaya devam ediyor."

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2022, 13:56
YORUM EKLE