'Beka' için zehirlenmeye devam!

Türkiye'deki 15 termik santralin baca filtrelerinin takılmasını 2,5 yıl daha erteleyen kanun teklifi, AKP ve MHP'lilerin oylarıyla kabul edildi

'Beka' için zehirlenmeye devam!

CiddiGazete

Zehir saçan termik santraller, AKP ve MHP'nin oylarıyla 2.5 yıl daha filtre takmaktan kurtuldu!

Termik santrallerin yakınında yaşayan vatandaşların gündeme taşıdığı olay sonrasında TBMM’ye getirilen kanun teklifi tartışmaları alevlendirmişti. Teklife göre, Türkiye’nin birçok bölgesine yayılmış durumdaki 15 termik santralin bacalarında kullanılması gereken filtrelerin takılmasının 2,5 yıl daha ertelenmesi ön görülüyordu.

TEKLİF KABUL EDİLDİ

TBMM’de görüşülen kanun teklifinin AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla kabul edildiğini CHP Kütahya Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Ali Fazıl Kasap duyurdu.

Kasap duyurusunda, "Meclis Genel Kurulunda görüşülen Torba Kanunun 50 maddesi tüm itirazlarımıza rağmen AKP ve MHP'nin oylarıyla kabul edildi. Böylece Türkiye'de bulunan 15 termik santral baca filtresi takmadan 2,5 yıl daha halkımızı zehirlemeye devam edecek. Yazıklar olsun!” dedi.

SON TARİH 31 ARALIK 2022

Elektrik Üretim A.Ş. veya bağlı ortaklık, iştirak, işletme ve işletme birimleri ile varlıklarına ve 4046 sayılı Kanun kapsamında oluşturulacak kamu üretim şirketlerine ve kamu üretim şirketlerine ait üretim tesislerine, özelleştirilmiş olanlara veya özelleştirileceklere çevre mevzuatına uyumuna yönelik yatırımların gerçekleştirilmesi ve çevre mevzuatı açısından gerekli izinlerin tamamlanması amacıyla 31.12.2022 tarihine kadar süre tanınacak.

FİLTRESİ OLMAYAN SANTRALLERDEN BAZILARI VE SAHİPLERİ ŞÖYLE:

Afşin-Elbistan- Çelikler Holding

Seyitömer- Çelikler Holding

Tunçbilek- Çelikler Holding

Orhaneli- Çelikler Holding

Afşin-Elbistan- EÜAŞ (Kamu)

18 Mart Çan- EÜAŞ (Kamu)

Çayırhan- Ciner Enerji

Kangal- Konya Şeker

Soma- Konya Şeker

Kemerköy- Limak-İçtaş

Yeniköy- Limak-İçtaş

Çatalağzı- Bereket Enerji

Yatağan- Bereket Enerji

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2019, 22:02
YORUM EKLE