Belediye başkanı çark etti

"Atatürk" isminin verilmesi kararlaştırılan stadın adını daha sonra "Lütfü Elvan"a çeviren Ermenek Belediye Başkanı, toplumsal tepki karşısında çark etti

Belediye başkanı çark etti

Karaman'ın Ermenek İlçesi Belediye Başkanı Uğur Sözkesen, ilçede yapımı sona eren stadyumun isminin değiştirildiği iddiasına ilişkin, "Sayın Lütfi Elvan'ın bilgisi dışında gelişen bu tartışmayı Sayın Elvan da haberlerden öğrenmiş ve kendisi bizi aramıştır. Sayın Genel Başkan Yardımcısı konunun bir tartışma meselesi olmasını istememiş ve 'stada ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin verilmesi bizi onurlandıracaktır' demiştir" dedi.

Ermenek Belediye Başkanı Sözkesen yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan şehir stadyumunun ismi ile ilgili bazı internet sitelerinde yapılan haberler ve sosyal medyada asılsız iddiaların yer bulduğunu iddia etti.

Stada önce Atatürk isminin verildiği, sonradan ismin değiştirildiği iddiasının gerçek dışı olduğunu savunan Sözkesen, şunları kaydetti:

"Stadyumumuzun ismine yönelik halkımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda ilçemizin evladı olan Sayın AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Lütfi Elvan'ın ismi ön plana çıkmıştır. Sayın Elvan'ın bilgisi dışında gelişen bu tartışmayı Sayın Elvan da haberlerden öğrenmiş ve kendisi bizi aramıştır. Sayın Genel Başkan Yardımcısı konunun bir tartışma meselesi olmasını istememiş ve 'stada ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin verilmesi bizi onurlandıracaktır' demiştir. Atatürk, sadece bir kesimin değil, hepimizin ortak değeridir. Bunu bir siyasi malzeme olarak kullanmak da doğru değildir."

Uğur Sözkesen'in yaptığı açıklamaların doğru olmadığı sosyal medyada ve internet sitelerinde yayınlanan belgelerle ortaya çıkmıştı.

OLAY NASIL GELİŞTİ

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde geçen yıl temeli atılan stadyumun ismi önce "Ermenek Atatürk Stadyumu’’ olarak belirlendi ardından stada Ermenekli olan eski bakan ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın adı verildi. Ermenek'in AKP'li Belediye Başkanı Uğur Sözkesen, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada "Şehir stadyumunun inşaatının başlandığı ilk günden buyana düşünülen isim Ermenek Atatürk Stadyumu ve Sporcu Eğitim Merkezidir" demişti.

Ancak bir ay sonra yayınlanan resmi açılış programında stadyumun adının "Lütfi Elvan Şehir Stadyumu" olarak değiştiği görüldü. Açılış töreni 25 Ağustos günü yapılacak. Başkan Sözkesen, 17 Ağustos'ta "Sayın Lütfi Elvan AK Parti MKYK üyeliğine seçilerek Ekonomi İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atanmıştır. Şahsım ve hemşehrilerim adına Hayırlı olsun. Yeni görevlerinde başarılar dilerim" dedi. Ermenek'te bir de Lütfi Elvan Kent Meydanı da bulunuyor.

Ermenek’te 24-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında 23. Taşeli Kültür Sanat ve Sıla Festivali yapılacak. Stad açılışı da bu program kapsamına alındı. AKP’li Lütfi Elvan da 24 Ağustos’ta festivale katılacak. 12 Mart 1962’de Ermenek ilçesinde doğan Elvan, 2 dönem Karaman milletvekilliği yaptı, son olarak da Mersin'den milletvekili seçildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2018, 23:34
YORUM EKLE