Bilal Erdoğan'ın talebine jet karar

İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimi Çağrı Cengiz, Necmettin Bilal Erdoğan'ın dün yaptığı başvuruyu yerinde bularak, ciddigazete.com'un "Dünüre milyonluk ihale" haberine yayın yasağı getirdi

Bilal Erdoğan'ın talebine jet karar

CiddiGazete- Kamu İhale Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13 Ağustos 2020 tarihinde "Kayseri, Anafartalar-Şehir Hastanesi-YHT Garı Tramvay Hattı İnşaatı Projesi" için bir ihale düzenledi. 28 Ocak tarihinde açıklanan ihale sonucuna göre de ihale, 376 milyon 493 bin TL’ye Kolin İnşaat ve Uzka İnşaat İş Ortaklığı'na verildi.

Haber, 7 Şubat Pazar günü, "Dünüre milyonluk ihale" başlığıyla, ciddigazete.com ile birlikte 92 portalda yayımlandı.

Necmettin Bilal Erdoğan, haberde kişilik haklarına zarar verildiğini ve kamuoyu önünde itibarının zedelediğini beyan ederek, söz konusu içeriğe erişimin engellenmesini talep etti.

Bilal Erdoğan'ın avukatı tarafından İstanbul Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne dün yapılan başvuruyu Hakim Çağrı Cengiz yerinde bularak talebi kabul etti.

Erişim Sağlayıcıları Birliği aracılığıyla yayın kuruluşlarına gönderilen mahkeme kararında, habere erişimin dört saat içinde durdurulması talep edildi.

İşte o karar:

T.C.

İSTANBUL ANADOLU CEZA HÂKİMLİĞİ

2021/677 D.İş

Konu: İnternet Erişimi Engelleme

5. SULH

Çağrı CENGİZ

Hakim

211358

T.C. İSTANBUL ANADOLU 5. SULH CEZA HÂKİMLİĞİD. İş. No : 2021/677 D.İş

T.C.

İSTANBUL ANADOLU

5. SULH CEZA HÂKİMLİĞİ

DEĞİŞİK İŞ KARAR

DEĞİŞİK İŞ NO: 2021/677 D.İş

HAKİM: ÇAĞRI CENGİZ 211358

KATİP: ERSİN ÖZTÜRK 242326

TALEP EDEN: NECMEDDİN BİLAL ERDOĞAN

VEKİLİ: Av.AHMET ÖZEL,

TALEP: Erişimin Engellenmesi Talebi

TALEP TARİHİ: 10/02/2021

KARAR TARİHİ: 10/02/2021

Talep eden NECMEDDİN BİLAL ERDOĞAN vekili Av.Ahmet ÖZEL 10/02/2021 havale tarihli dilekçesi ile; müvekkili olan NECMEDDİN BİLAL ERDOĞAN hakkında dilekçesinde belirtmiş olduğu URL adreslerinde bazı paylaşımlar yapıldığını ve bu paylaşımların müvekkilinin kişilik haklarına zarar verdiğini ve kamuoyu önünde itibarını zedelediğini beyan ederek söz konusu paylaşım içeriklerine erişime engellenmesini talep etmiştir.

GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:

Talep dilekçesi ve ekleri ile talebe konu paylaşımlar incelendiğinde; söz konusu paylaşımlar hakkında daha önceden İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 2021/845 D. İş sayılı kararı ile erişimin engellenmesi kararı verildiği, ilgili paylaşımların talep edenin kamuoyu nezdinde saygınlığını zedelediği ve kişilik

haklarını da ağır biçimde ihlal ettiği kanaatine varılmış ve bu nedenle talebin kabulüne dair Hakimliğimizce aşağıdaki şekilde karar vermek gerekmiştir.

HÜKÜM: Yukarıda açıklanan nedenlerle;

1- Talep eden NECMEDDİN BİLAL ERDOĞAN vekili Av.Ahmet ÖZEL'in usul ve yasaya uygun talebinin KABÜLÜNE,

2-5651 Sayılı Yasa gereği talepte belirtilen;

...

URL adreslerdeki paylaşımlara ERİŞİMİN ENGELLENMESİNE,

3- Hakimliğimizce verilen kararın en geç 4 saat içinde yerine getirilmek üzere 5651 Sayılı Yasa gereğince ERİŞİM SAĞLAYICILARI BİRLİĞİ'NE GÖNDERİLMESİNE,

4- Kararın taraflara tebliğine,

Dair; dosya üzerinden yapılan inceleme sonucu tebliğinden itibaren kararın tebliğinden itibaren 7 gün içinde hakimliğimize dilekçe vermek ya da tutanağa geçirilmek üzere zabıt katibine beyanda bulunmak sureti ile İstanbul Anadolu 6.Sulh Ceza Hakimliğine itirazı kabil olmak üzere karar verildi.10/02/2021

Katip 242326

e-imzalıdır

Hakim 211358

e-imzalıdır

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2021, 19:16
YORUM EKLE