Binali Yıldırım istifaya karar verdi

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım bir tv programında 18 Şubat'ta TBMM Başkanlığı'ndan istifa edeceğini açıkladı

Binali Yıldırım istifaya karar verdi
banner654

CİDDİGAZETE

Daha önce, "Herkes istifa etsin, ben de ederim" diyen Binali Yıldırım fikir değiştirdi. AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 18 Şubat’ta adaylık müracatı yapıldığında, Meclis Başkanlığı’ndan istifa edeceğini duyurdu.

“MECLİS BAŞKANLIĞI 18 ŞUBAT TAMAMDIR”

Binali Yıldırım, “Bu bir ilk, mevzuatta Meclis Başkanı’nın belediye başkanlığına adaylığı düşünülmemiş. Bunun için de kanunlarda bu yazılmamış. Belediye başkanlığına adaylığım açıklandığı zaman herkes şaşırdı, ‘acaba şimdi ne olacak?’ Hukukçular kendi aralarında tartışmaya başladılar. Kimisi ‘herhangi bir yasak yok, belediye başkan adayı olabilir, istifa etmesine gerek yok’ diyor. Bir kısmı da ‘istifa etmelidir’ diyor. Ben şunu özetle söylemek istiyorum: Benim bu istifa meselesiyle alakalı olarak vatandaşın gündeminin işgal edilmesine canım çok sıkılıyor. Biz İstanbul’u, İstanbul’un geleceğini konuşmamız lazım. Anlamsız yere benim istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor. Ben resmen aday bile değilim. Partim aday göstereceğini açıklamış. Yapılmayan bir işlem yüzünden bir tartışmanın gidiyor olması çok rahatsız edici bir şey. Onun için burada ilk defa açıklıyorum, kararımı da verdim. Adaylık müracaatım yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevimi de bırakacağım.

Adaylık müracaatını partim yaptığı zaman, aynı anda Meclis Başkanlığı’ndan ayrıldığıma dair dilekçemi vermiş olacağım. Ben bıraktığım yere dönüp tekrar bakmam. Hayatım boyunca bıraktığım yere tekrar bakmadım, orayı yönetmeye kalkmadım. Benim için Meclis Başkanlığı meselesi 18 Şubat tarihi itibarıyla tamamdır. Yani orada görevimi tamamlamış olacağım. Ondan sonra tam kapasiteyle seçime kadar İstanbullularla vaktimi geçirmiş olacağım” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 02:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER