Borç nedeniyle 590 bin ailenin doğal gazı kesik

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, CHP’li Erkan Aydın’ın sorusu üzerine, Türkiye genelinde 590 bin ailenin doğal gazının borç nedeniyle kesik olduğunu bildirdi

Borç nedeniyle 590 bin ailenin doğal gazı kesik

CiddiGazete- CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, coronavirüs salgını sürecinde vatandaşların doğal gaz faturalarını ödemekte sıkıntı yaşadığını belirterek, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

Türkiye ve Bursa'daki doğal gaz abonelerinin borç ve kesintilerini soran Erkan Aydın'a Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den cevap geldi.

BAKAN DÖNMEZ CEVAPLADI

Bakan Dönmez Türkiye genelinde eylül ayı sonu itibariyle kesilen 128 milyon 809 bin 427 doğal gaz faturasından 592 bin 523'ünün ödenemediğini bildirdi. Dönmez, yine eylül sonu itibariyle Bursa'da kesilen 5 milyon 414 bin 737 faturadan 34 bin 112'sinin ödenmediğini ve doğal gazlarının kesildiğini ifade etti.

Bakan Dönmez, faturaların toplamının kaç lira olduğuna yönelik soruyu ise cevaplamadı.

"HÜKÜMET ADIM ATMALI"

Gazete Duvar’ın aktardığına göre, Türkiye genelinde toplamda yaklaşık 600 bin faturanın, Bursa'da da yaklaşık 35 bin faturanın ödenemeyerek kesilmesinin ekonominin geldiği noktayı gözler önüne serdiğini vurgulayan Erkan Aydın, "Pandemi yasaklarının yeniden başlamasıyla evde kalma sürelerinin uzaması ve kış koşullarının giderek sertleşmesiyle artacak doğalgaz kullanımı vatandaşımızın borcunun üzerine borç ekleyecek. Bu vatandaşlarımız açısından sürdürülebilir değil. Hükümetin bir an önce doğalgaz giderlerini düşürmeye yönelik adımlar atması ve vatandaşlarımızın bu konudan doğan mağduriyetlerini gidermesi gerekmektedir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2020, 16:12
YORUM EKLE