Bu açıklama Bahçeli'yi kızdıracak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kırgızistan dönüşü gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Kader mahkumları meselesini anlamış değilim. Bu bizim gündemimizde olan bir şey değil" dedi. Erdoğan, yerel seçim ittifakıyla ilgili de açık kapı bıraktı

Bu açıklama Bahçeli'yi kızdıracak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kırgızistan dönüşü gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİN AF YETKİSİ KESİNLİKLE YOKTUR”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af teklifi ile ilgili konuşan Erdoğan, “Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şunları söyledi:

(Yerel seçimde ittifak) CHP'nin HDP'den, HDP'nin CHP'den aday gösterip göstermemeleri bizi ilgilendirmiyor, kendi iç meseleleri. Bizim dışarıdan (parti dışından), içeriden diye bir şeyimiz olmaz. AK Parti'nin ilkelerini benimsemiş, AK Partililiği tescillenmiş olan kişi bizim adayımız olur. Sipariş adaylar, belediye başkanlığında hiç uygun düşmez. Bu farklı bir şey. Belediye başkan adayının bir karşılığı olacak ki partinin oy tabanına hitap edebilsin ve partinin oy miktarı ile karşılığı olan oy birleşmiş olsun. Cumhur İttifakı meselesine gelince, doğrusu Sayın Bahçeli'nin bu konudaki yaklaşımı tam nedir bilemiyorum. Biz böyle bir noktada bu işe olumlu yaklaşabiliriz. Milletvekili seçiminde attığımız bir adım var. Yerel seçimlerde de böyle bir adımı müşterek olarak atabiliriz. Bunun için arkadaşlarımızın, başta liderler olarak bizlerin oturup konuşmalarında fayda var. Taraflar olumlu bakarsa böyle bir adım niye olmasın, olabilir.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 03:31
YORUM EKLE