Bu pazar seçim olsa!

Metropol'ün son anketi yayımlandı. Çalışmada vatandaşların erken seçim istemediği ancak AKP'nin de kan kaybının devam ettiği gibi tezat bir durum ortaya çıktı. HDP, İYİ Parti ve MHP'nin ise baraj altında olduğu belirtildi

Bu pazar seçim olsa!

CiddiGazete- Son dönemde gündeme gelen erken seçim tartışmalarına ilişkin yapılan son anketin sonuçları yayımlandı.

Metropol Araştırma Şirketi tarafından yapılan "Türkiye'nin Nabzı 2020" anketinde vatandaşlara "Erken bir seçim olmasını ister misiniz?" sorusu yöneltildi.

HALK ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

Vatandaşların sadece yüzde 35,5'i erken bir seçime sıcak baktığını belirtti. Erken seçim olmasını istemeyenlerin oranı ise yüzde 53,1 olarak ölçüldü. Ankete katılan vatandaşların yüzde 11,4'ü ise bu konuda bir görüş bildirmedi.

BU PAZAR SEÇİM OLSA

Metropol Araştırma ayrıca "Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusunun da cevap aradı.

Ankete katılanların yüzde 30.3ü AKP, yüzde 24'ü CHP, yüzde 8.9'u HDP, yüzde 7'si İYİ Parti, yüzde 6.2'si MHP cevabını verdi.

Yeni kurulan DEVA Partisi'nin yüzde 1.6 aldığı ankette Gelecek Partisi de yüzde 1.4 oy oranına sahip.

Yüzde 9.2 gibi karasız bir seçmenin olduğu anket sonucuna göre sandığa gitmeyeceğini söyleyen de yüzde 4.9'luk bir oran var.

AKP'DE ERİME SÜRÜYOR

Metropoll'ün Şubat ayı anketinde yüzde 33.9 oy oranında görülen AKP'nin, salgın sürecinde yüzde 3.6 oy kaybederek yüzde 30.3'e gerilediği görülüyor.

CHP ise şubat ayında yüzde 20.7 olan oy oranını yüzde 24'e çıkartarak yüzde 3.3'lük bir artış sağladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2020, 10:12
YORUM EKLE