Büyük Birlik'te 'değişim vakti'

Destici aleyhtarı "Büyük Birlik’te Değişim Vakti Platformu", yurt genelinde sürdürdüğü istişare toplantılarına Kahramanmaraş'la devam etti. Toplantıya merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da katıldı

CİDDİGAZETE

Büyük Birlik Partisi’nin eski Genel Başkan Yardımcılarından Remzi Çayır ve Haşim Yanar, partilileriyle bir araya gelerek toplantı düzenledi.

Kahramanmaraş’ta Kervanhan Tesisleri'nde düzenlenen toplantıya merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, Genel Başkan eski Yardımcısı Ahmet Gürhan, MKYK eski üyeleri Murat Sancak, Ali Saraçoğlu, Ali Aydoğmuş ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

"Büyük Birlik’te Değişim Vakti Platformu" Sözcüsü Haşim Yanar, toplantıda şunları söyledi:

Bir taraftan partimizin Muhsin Yazıcıoğlu ismi ile özdeşleşen 27 yıllık güven değerinin yok olmasının ve bununla birlikte giderek büyüyen umutsuzlukların, farklı siyasi arayışlara dönüşmesinin önünü kesmek, diğer taraftan BBP’ye bila kaydu şart gönül veren Alperenlerin mevcut olumsuzluklarla mücadele ederek davamıza sahip çıkmalarını sağlamakla, siyasetteki varlığına her zamankinden çok daha fazla ihtiyacının olduğu şu günlerde hareketimizi içinde bulunduğu olumsuzluklardan kurtararak milletimize karşı umut olma iddiamızı sürdürmek kararlılığındayız.

Bu itibarla önce Ankara’da, Sivas’ta, yapacağımız geniş katılımlı toplantı öncesi hazırlık çalışması mahiyetinde farklı bölgelerde ayrı ayrı yaptığımız ve yapmayı da sürdüreceğimiz dar kapsamlı görüşmelerle de İstanbul’da ve bu günde Kahramanmaraş’ta yaptığımız bu istişare toplantılarını bundan sonrada istikrarlı aralıklarla yurt genelinde sürdürmeye devam edeceğiz.

Bu istişarelerle geçmişten ve bu güne maddi, manevi mesai sarf ederek davamıza hizmet etmiş kimimiz varsa hepsi ile yüzleşerek, ortaya çıkacak eleştiri, telkin ve tavsiyeler ışığında ortak aklı çalıştırmak, böylece hareketimizin geleceği ile ilgili bir kere daha aynı hatalara düşmemek üzere güçlü, sahici, kalıcı ve tamamen inanç değerlerimiz ekseninde ve güncel gerçeklerle yeni bir yol haritası çizmek istiyoruz.

Bu yol haritası istikametinde, tüm değerlerimizle buluşmak üzere, hareketimizin 27 yıllık, hatta 50 yıllık fikir atmosferinde yoğrulmuş olan hafıza içerisinde, hangi zaman dilinde bulunmuş ve hangi düzeyde hizmet vermiş olursa olsun kimimiz varsa hepsinden “kurtulmak üzere değil!” bilakis hepsini kazanmak ve güçlü bir Büyük Birlik ailesi olmak üzere, hiçbir umutsuzluğa kapılmadan, davamızın geleceği ve selameti uğruna tamamen ön şartsız olarak, yeniden , bu uğurda sadece gençliklerini değil servetlerini ve tüm birikimlerini feda etmiş kişilerle birlikte yol alıyoruz.

Bu istikamette kendimizi ifade ederken; edep, haya, vakar ve vefa duygusu etrafında, tamamen demokratik teamüller çerçevesinde, insani ve İslami ölçülerle, iftira etmeden, itham etmeden, rencide etmeden, hareket edilmesi, özellikle de sosyal medyadaki yorum ve paylaşımlarımızı bizlere yakışır usul ve üslupla, ölçü ve ilkelerimiz doğrultusunda yapmamız gerektiğine bir kere daha vurgu yapmak istiyoruz.

Bu çıkışımızı bir ayrışmaya değil, gerilimden ve ayrışmadan beslenen bir anlayışın önünü keserek tüm nüansları ile dava arkadaşlarımızı buluşturmaya ve barıştırmaya hasrediyoruz.

Yurdun dört bir yanında hareketimizin bayrağını dalgalandıran, bu uğurda tüm zorlukları göğüsleyerek görev yapan, ancak konumları gereği süreçlere dahil olamayan hepsi bir birinden kıymetli, il ve ilçe başkanlarımızın, delege arkadaşlarımızın hissiyatlarınada tercüman olduğumuzu hatırlatmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

REMZİ ÇAYIR: TÜRKİYE'NİN BÜYÜK BİRLİĞE İHTİYACI VAR

Toplantıda konuşma yapan Remzi Çayır, Türkiye’nin Büyük Birlik Partisi’ne, Muhsin Yazıcıoğlu’nun tavrına ihtiyacı olduğunu belirterek, "Türkiye’nin Büyük Birliğe ihtiyacı var ama bu arkadaşla değil" dedi.

Toplantıda yaptığı açıklamalarıyla isim vermeden Genel Başkan Mustafa Destici’yi eleştiren Remzi Çayır, yeni bir oluşum içerisinde olduklarını da şu sözlerle anlattı:

"Şu anda bir hareket başladı ve Allah’ın izniyle menzile varacaktır. Bu hareket menfaatçileri, arkadaşlarını birbirine düşürenleri sırtında tutamaz. Bu hareket, karşısında kim olursa olsun ben Muhsin Yazıcıoğlu’nun koltuğunda oturuyorum kimseye eyvallahım yoktur diyen bir adama layıktır. Biz bu yolda desteklerinizi bekliyoruz."

Köylere seçim zamanında siyasilerin geldiğini söyleyen Remzi Çayır, "Gelip orada köylülerle haşır neşir oluyor. Ama köylüler unutuluyor. Köylüler kendisini, Ankara’ya gidip müracaat etme imkanı dahi bulamıyorlar. Büyük Birlik 1993’te Muhsin Yazıcıoğlu’yla çıkışında dedi ki; ’Hayır kabul etmiyorum. Siyasetteki hiçbir ağalığı da kabul etmiyorum. Lider sultalığını da kabul etmiyorum’ diye siyasete başvurdu. Kur’an’ın ifadesiyle, ’Ben istişareyi kabul eder istişareyi rehber edinirim’ dedi. Büyük Birliği doğuran etken budur. Ortak akıla ve istişareye evet dedi. Bu çok devrim niteliğinde bir şeydir" dedi.

"YAZICIOĞLU'NUN SİYASETİNE İHTİYAÇ VAR"

"Biz bugün, Türkiye’nin Muhsin Yazıcıoğlu’nun siyasetine ihtiyaç duyduğuna inandığımız için geldik" diyen Çayır şunları kaydetti:

"Sokağa vardığımızda, bakkala gittiğimizde herkesin tek bir dileği ve sözü var. Keşke yaşasaydı diyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Onun siyasetine ihtiyacımız var. Onun tavrına, siyaset ilmine ihtiyacımız var demektir. Şimdiki siyasetçilere bakıyorsunuz her yerde başka konuşuyor. Dik duran ve doğru söyleyen çok az insan var. Niye? Bir daha nasıl seçilirim onu düşünüyorlar. Bu sistemde millete hizmeti düşünen yoktur. Bizim kavgamız bu yüzden bu sistemledir ve bu sistem değişmelidir diye yola çıktık. Biz bunları 92’de Muhsin başkanla mahpusken hücrelerde konuştuk. Bu kadar kıymetli bir hareket bu. Hiç kimsenin bedel ödemediği bir dönemde bu hareketin mensupları bu vatanı sevdi ve bedel ödediler."

"BU HAREKETİ TEMSİL ETMEDİĞİNİ SÖYLEDİM"

"Söylediğimizin tersini yapacaksak Allah bize nasip etmesin" diyen Çayır, "Bizim kadrolarımız ile dün söylediğimizin bugün tersini yapacaksak, ben yola çıktığım arkadaşlarıma da söyledim. Biz hiçbir zaman yola çıkmayalım. Millete söylediğimizden başkasını da yapacaksak Allah bize hiçbir şey nasip etmesin bunu Muhsin Yazıcıoğlu’nun ifadesiyle söylüyorum. Biz idealist bir hareketiz. Türk milletinin Büyük Birliğe ihtiyacı vardır. Ama bu arkadaşla değil. Kimseyi kınayacak halimiz yok. Herkes 100 kilo kaldıramaz. Vücudu, aklı, hareketi müsait olmaz. Onun için 100-140 kilo kaldıracak bir sürü arkadaşımız var. Biz onların önünü açalım dedik. Ne yazık ki birçok insan milletin geleceğine tesir edecek hareketin önünü tıkamak için her şeyi yaptı. Ben bu partinin kurucularındanım. Parti kurulurken siyasi yasağım vardı ama parti kurulsun diye yazılan 10 arkadaştan birisiyim. Büyük Birliğin temel karakteri samimiyettir ve ne olursa olsun dik durmak düz yürümektir. Birine karşı gözü kapalı tümden yanında olmak değil, doğrusuna doğru eğrisine eğri demek ve kimseye rant olmamaktır. Ama ne yazık ki üzülerek söylüyorum bütün bu özellikleri barındırmayan bir arkadaş yer işgal etmeye devam ediyor. Ben söyledim bu hareketi temsil etmiyorsunuz bırakın dedim" ifadelerini kullandı.

"Bizim işimiz makam ve milletvekili olmak değil iyi bir insan olmak ve adam olmaktır" diyen Çayır, "Buradan Büyük Birlikçilere sesleniyorum. Şu anda bir hareket başladı ve Allah’ın izniyle menzile varacaktır. Bu hareket menfaatçileri, arkadaşlarını birbirine düşürenleri sırtında tutamaz. Bu hareket, karşısında kim olursa olsun ben Muhsin Yazıcıoğlu’nun koltuğunda oturuyorum kimseye eyvallahım yoktur diyen bir adama layıktır. Biz bu yolda desteklerinizi bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 12:53
YORUM EKLE