Çatlı ailesi İYİ Partili o isme dava açtı

Abdullah Çatlı'ya hakaret eden ve iftirada bulunan İYİ Parti Bitlis milletvekili adayı Yusuf Deniz hakkında Çatlı ailesi suç duyurusunda bulundu

Çatlı ailesi İYİ Partili o isme dava açtı

CİDDİGAZETE

Ailesi, trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Abdullah Çatlı için, “Uyuşturucu taciri, mafya lideri” gibi benzetmelerde bulunan İYİ Parti Bitlis milletvekili adayı ve Bursa il yöneticisi Yusuf Deniz hakkında kamu davası açılması için Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Merhum Abdullah Çatlı'nın kızı Gökçen Çatlı'nın vekili Av. Yasin Beşir Vural, “Kişinin manevi hatırasına hakaret, hakaret ve iftira” attığı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayet dilekçesi verdi.

Başsavcılığa verilen şikayet dilekçesinde Abdullah Çatlı'nın ölüm yıl dönümünde sosyal medyadan yaptığı paylaşımla ilgili İYİ Parti Bursa İl yöneticisi Yusuf Deniz hakkında şu bildirimde bulunuldu:

“Müvekkilin rahmetli babası Abdullah Çatlı hakkında hakaret ve iftira içerikli paylaşım yaparak kişinin manevi hatırasına hakaret suçunu işleyen şüpheli hakkında aşağıda açıklanan gerekçelerle kamu davası açılmasına karar verilmesini talep ediyoruz.

1- Müvekkilin babası olan Abdullah Çatlı, Ülkücü kimliği ile bilinen ve hayatını Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ideallerinin gerçekleşmesine adamış şerefli bir Türk evladıdır. Bu şerefli Türk evladına, sosyal medya hesabı üzerinden, “Uyuşturucu taciri, mafya lideri” vb. benzetmeler yaparak hakaret eden ve iftira atan şüpheli, müteveffanın Türk Milleti nazarındaki değerini etkilemek kastıyla üzerine atılı suçu işlemiştir.

2- Türk Ceza Kanunu'nun 130. maddesinde, “Bir kimsenin öldükten sonra hatırasına en az üç kişiyle ihtilat ederek hakaret eden kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Ceza, hakaretin alenen işlenmesi halinde, altıda biri oranında artırılır” hükmü ile ifade edildiği üzere sosyal medya üzerinden alenen hakaret ve iftira suçlarını işleyerek müvekkilin manevi hatırasına saygısızlık yapan şüphelinin cezalandırılması amacıyla kamu davası açılmasını talep ediyoruz”.

Gazetemize açıklamada bulunan Abdullah Çatlı'nın akademisyen kızı Gökçen Çatlı da babasının hatırasına kimsenin hakaret edemeyeceğini, suçluların cezalandırılması için davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

Ciddigazete'nin gündeme getirdiği skandal ülkücü camiada infiale sebep olmuş, Abdullah Çatlı'ya hakaret eden Yusuf Deniz isimli İYİ Parti milletvekili adayını savunmayı İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral üstlenmişti.

Halil İbrahim Oral dün gece partinin antetli kağıdıyla yaptığı açıklamada, Çatlı'ya hakaret eden şahsa tepki gösterenleri mahkemeye vereceğini belirtmiş ve ülkücülerin bu davranışını "lağım siyaseti" olarak nitelendirmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER