Çavuşoğlu'nun o gafı gözden kaçtı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın kabul edilemez ifadelerini eleştirirken yaptığı benzetme, akıllara Bülent Arınç'ın sözlerini getirdi

CiddiGazete- Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın davetli geldiği Ankara'daki sözlerini eleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye Cumhuriyeti'yle ilgili ifadeleri satır aralarında kaldı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yunan Bakana haddini bildirdi" dediği o konuşmanın içindeki bazı sözler dikkat çekti.

Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Geçmişte de Türkiye'de bazı sorunlar oldu. İşte Kürtlere 'Sen Kürt değilsin, sen sadece Türksün' oldu; ama geçmişte kaldı bunlar. Şimdi herkes ne olduğunu rahatça ifade ediyor" demesi, Bülent Arınç'ın AKP'nin geçmiş yıllardaki yaklaşımını hatırlattı.

BÜLENT ARINÇ NE DEMİŞTİ

AKP'nin kurucularından Bülent Arınç, "çözüm sürecinde" partisinin görüşlerini anlatırken yaptığı değerlendirmede bebek katili Abdullah Öcalan ve PKK paçavrası ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmıştı:

"Sayın Öcalan demek suç olmaktan çıktı. PKK'nın kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan'ın posterini taşımak suç olmaktan çıktı. Hatta Türkiye'nin sistemi böyle olmalıdır, Türkiye'de şunlar, şunlar şunlar eyaletler, demokratik özerklikler falan filan... Bunların artık hiç birisi suç değil. Geçmişte bu suçlamalarla cezaevinde yatanların hepsi çıktı. Düşüncelerini ve fikirlerini açıklamaktan dolayı ve bunu basın-yayın yoluyla yapmaktan dolayı kim varsa cezalarını erteledik. Artık bundan dolayı da dava açılmıyor."

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 01:34
YORUM EKLE