CHP 'çoklu baro' için AYM'ye başvurdu!

CHP, dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 'çoklu baro' düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yaptı

CHP 'çoklu baro' için AYM'ye başvurdu!

CiddiGazete- CHP adına başvuru yapan Grup Başkanvekili Engin Altay'ın açıklamaları şöyle:

"Yasanın 21 maddesinin iptalini istedik. Baroların görevleri salt mesleği geliştirmek değildir, temel görevi hukukun üstünlüğü ve insan haklarını savunmaktır. Bizim Türkiye'de yargı çevresinden anladığımız il düzeyindedir. Başka ülkelerde bu bir eyalet de olabilir. Aynı çevrede iki baronun örneği yok. İstanbul'da 23 baro olabilir, Ankara'da 8 baro kurulabilir, İzmir'de 4 baro kurulabilir.

Ne var bunda canım da denebilir. Bunda şu var. Barolar arası ideolojik, ekonomik ve siyasi rekabet, disiplini ve meslek ahlakını ortadan kaldırır. Ayrıca farklı dinsel, etnik, ideolojik hatta yaşam tarzı üzerinden oluşacak yeni barolar adliyelerimizi çatışma merkezlerine dönüştürür, bu da adil yargılama imkanını ortadan kaldırır.

Sayın Bahçeli'nin hassasiyeti malumdur. Çok merak ettim sayın Bahçeli, PKK ve FETÖ'nün baro kuracaklar iddiasına karşı kursunlar diyen AK Parti Grup Başkanvekilinin beyanının arkasında mıdır, değil midir merak ediyoruz."

YORUM EKLE