CHP'den Türk gemisinin aranmasına tepki

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK gündemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Alman fırkateyninin Türkiye'den Libya'ya gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak aramasına tepki gösterdi

CHP'den Türk gemisinin aranmasına tepki

CiddiGazete- CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK gündemi ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Alman fırkateyninin Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak aramasına tepki gösterdi.

Basın toplantısı sonrası soruları cevaplayan Öztrak, Libya açıklarında Türk gemisinin aranmasına ilişkin soruya şöyle cevabı verdi:

"Bu son derece vahim bir gelişmedir. Uluslararası sularda bayrak devletinin izni olmadan gemiye çıkılmaz. Ticari bir gemi. Ne oldu ticaret serbestisi? Almanya ve Avrupa Birliği'nin yaptığı uluslararası hukuka aykıdır, nokta. Türkiye'den derhal özür dilenmelidir.

Bu gemiye neden devletimiz bir koruma vermemiştir. Öyle şey mi olur, benim gemimi benim iznim olmadan arayacaklar... Böyle bir şey olamaz. Hükümet derhal kamuoyunu aydınlatmalıdır."

YORUM EKLE