CHP İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’a başvurdu

CHP, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için Danıştay’a başvurdu

CHP İstanbul Sözleşmesi için Danıştay’a başvurdu

CiddiGazete- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yönetimi, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali için hukukçu kökenli milletvekilleriyle birlikte bugün Danıştay'a giderek iptal davası açtı.

Başvurunun ardından Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ile Grup Başkanvekili Özgür Özel basın açıklaması yaptı.

ÜÇ TALEPLE BAŞVURU

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali için üç taleple Danıştay’a başvurduklarını ifade eden Özgür Özel, taleplerini ve sözleşmenin önemini şöyle anlattı:

“İlk olarak usul yönünden bu kararın yok olduğunu iddia ediyoruz ve bu yokluğun tespitini istiyoruz.

İkincisi yapılan işlemin tamamen Anayasa’ya aykırı olduğunu tüm yönleriyle delillendiriyor ve Anayasa’ya aykırılık yönünden iptal etmesini istiyoruz.

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilindi, onun yarattığı olumsuz iklimin hem şiddeti uygulayanlarda hem de kanunları uygulama yükümlülüğü olanlarda yarattığı, kadınlar aleyhine olumsuz etkiyi de hepimiz görüyoruz. Yılın ilk üç ayında 88 kadının katledildiği bir ülkede AKP İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeye çalışıyor. Bu yüzden de Danıştay'dan ivedilikle bu Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın yürütmesinin durdurmasını istiyoruz.

‘AKP’NİN YAPTIĞI TEK İYİ İŞ’

AKP’nin yaptığı tek iyi iş ne diye sorsanız İstanbul Sözleşmesi'ni söylerdik. 19 yıldır yaptıkları en iyi işten geri dönüyorlar. Coğrafi ev sahibi, ilk kabul eden ülke olduğumuz, üzerine titrediğimiz bu önemli meseleden AK Parti'nin bu şekilde çekiliyor olması elbette sadece kadınların meselesi değildir. Bu Türkiye'yi seven tüm yurttaşların meselesidir. İstanbul Sözleşmesi'ni savunmak hayatı savunmaktır. Bu savunmaya hep birlikte, omuz omuza, gururla, inatla devam edeceğiz.

Bir aydır partimizin hukukçularının yürüttüğü titiz çalışma sonucunda CHP Grubu olarak, bu sözleşmeye istisnasız tüm milletvekillerinin oy verdiği bir grup olarak, sözleşmeden çekilme yetkisinin TBMM'de olduğunu bir kez daha vurgulayarak, Danıştay'a bu kararın yok sayılması, iptali ve yürütmesinin durdurulması yönünde üç talepli başvurumuzu az önce yaptık. "

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HÂLÂ YÜRÜRLÜKTEDİR’

Birgün’ün aktardığına göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca da İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla "Kadın beyanı esastır" ilkesine uyulmadığını belirterek şunları söyledi:

“Bugün, İstanbul Sözleşmesi'nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanlığı kararı ile çıkılması sonrasında CHP örgütleri olarak başlattığımız mücadelenin bir başka aşamasındayız. Bu sadece bir kadın meselesi olmayıp, toplumun kadın erkek tüm bireylerini ilgilendiren bir mesele olduğu mesajını da vermek istedik. İstanbul Sözleşmesi hâlâ yürürlüktedir. İstanbul Sözleşmesi, TBMM'de yürürlüğe girmiştir. Bu kanun yürürlükte olduğu sürece Cumhurbaşkanının bir kararname ile sözleşmeden çekiliyorum demesi hukuk literatüründe yok hükmündedir.”

YORUM EKLE