CHP'li Dursun Çiçek'e suç duyurusu!

CHP eski milletvekili Dursun Çiçek hakkında "İktidarı indirin yargılayalım diyen başsavcılar var" sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu

CHP'li Dursun Çiçek'e suç duyurusu!

Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan emekli Deniz Piyade Kurmay Albay Dursun Çiçek'in; "Onları iktidardan indirin bakın biz onları nasıl yargılıyoruz göreceksiniz. Başsavcılar var bunu diyen" şeklindeki sözleri yargıya taşındı.

DURSUN ÇİÇEK VE İSMİ TESPİT EDİLECEK BAŞSAVCILAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği'nden avukat Ela İlden, CHP İstanbul eski Milletvekili Dursun Çiçek'in, "(AK Parti) Hükümeti indirin yargılayalım" diyerek ismini vermediği başsavcıların tespit edilerek yargılanması için İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda; Dursun Çiçek ve ismi tespit edilecek başsavcıların "Hükümetin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçunu işledikleri bildirildi.

Suç duyurusunda; Dursun Çiçek tarafından sarf edilen sözlerin FETÖ Silahlı Terör Örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek için çıkış yolu aradığının ve bu kapsamda faaliyet yürütmek için muhalefetten destek istedikleri, muhalefetin ise bir kısım mensuplarının sırf hükümeti devirmek amacıyla FETÖ Silahlı Terör Örgütü İle işbirliği içerisinde hareket ettiklerinin göstergesi olduğu bildirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, söz konusu suç duyurusunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosu'na göndereceği öğrenildi.

"DURSUN ÇİÇEK ADETA CELLADINA AŞIK OLAN KURBAN GİBİ"

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği'nin suç duyurusunda, Dursun Çiçek'in, 14 Eylül 2018 tarihinde KRT Haberde yaptıkları açıklamalar hatırlatıldı.

Suç duyurusunda şöyle denildi:

"Şüpheli Dursun Çiçek'in daha önce; FETÖ Silahlı Terör Örgütünün yargıya ve emniyete sızmış mensuplarınca, Fetullah Gülen'den aldıkları talimat doğrultusunda örgütleri ile işbirliğine gitmeyen kişilerin de bir torba soruşturmaya konu edilip, kumpasla yargılaması yapılan Ergenekon davasında sanık olduğu, bilinmektedir. Ancak Ergenekon davasının sanıklarının büyük bölümü FETÖ Silahlı Terör Örgütü İle yoğun mücadele etmesine rağmen, şüpheli Dursun Çiçek adeta celladına aşık olan kurban gibi bu süreçte hareket etmiş ve devamlı suretle FETÖ Terör Örgütünün lehine olacak şekilde örgütün amaçları doğrultusunda söylemlerde bulunmuştur."

KONUŞMADA GEÇEN VE TUTUKLU OLDUĞU SÖYLENEN YARGI MENSUPLARI FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YARGI MENSUPLARI"

"Şüpheli Dursun Çiçek'in 14 Eylül 2018 tarihinde KRT TV de yapmış olduğu konuşmadan, açıkça anlaşılan, hükümetin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek amacıyla FETÖ İle irtibatlı yargı mensubu bir takım kişiler İle irtibata geçtiği, bu meyanda görüşmeler yaptığı, örgüt İle işbirliğine yöneldiğidir. Şöyle ki; konuşmada geçen ve tutuklu olduğu söylenen yargı mensupları FETÖ Terör Örgütünün yargı mensuplarıdır. Bu örgütün mensuplarının tutukluluk yada hükümlülük halleri hakkında da ancak bu örgütün gizlenmiş kripto mensupları serzenişte bulunur. Diğer yandan bu örgüt tarafından müteaddit kereler çeşitli şekillerde darbe girişimlerinde bulunulmuştur. Bu girişimlerin çeşitlerinden biri de yargıyı aracı kılarak örgüt mensuplarınca bulunulan teşebbüslerdir. Şüphelinin görüşmelerinin bu yönde olduğu rahatlıkla anlaşılmaktadır."

"FETÖ SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE HAREKET ETTİKLERİNİN GÖSTERGESİ"

Suç duyurusunda; Dursun Çiçek tarafından sarf edilen sözlerin FETÖ Silahlı Terör Örgütünün amaçlarını gerçekleştirmek için çıkış yolu aradığının ve bu kapsamda faaliyet yürütmek için muhalefetten destek istediklerini, muhalefetin ise bir kısım mensuplarının sırf hükümeti devirmek amacıyla FETÖ Silahlı Terör Örgütü İle işbirliği içerisinde hareket ettiklerinin göstergesi olduğuna dikkat çekildi.

Suç duyurusunda şöyle denildi:

"FETÖ Silahlı Terör Örgütü hükümete yönelik tasarladıkları suçları hayata geçirmek için kolaylaştırıcı çıkış yolu aradıkları bu doğrultuda Dursun Çiçek İle görüştükleri de anlaşılmaktadır. Şüpheli Dursun Çiçek'in bahsetmiş olduğu ve yargı içerisinde konuşlanmış olan bahsi geçen kişiler İle yapmış olduğu bu gibi görüşmeler, her ne kadar icraata görüşme aşamasında kalmış ise de 5237 sayılı TCK'nın 312/1 kapsamında olup, teşebbüs aşamasında ki hazırlık hareketlerdendir."

"Şüphelinin bahsetmiş olduğu savcı ve başsavcıların kimler olduğunu açıklamaması da örgüt İle olan sıkı işbirliğinin göstergesidir ve bu adı verilmeyen ve/fakat bahsi geçen kişilerinde tespit edilerek, gereği yapılmalıdır."

Toplumsal Adalet ve Yardımlaşma Derneği'nden avukat Ela İlden, Dursun Çiçek ve "isimleri şüpheli tarafından gizlenen" ancak hükümete yönelik yargıyı aracı kılmak suretiyle darbe girişiminde bulunma yönünde çalışma yaparak hazırlık hareketlerine başlayan kişilerinde tespit edilerek gereğinin yapılmasını istedi.

ÇİÇEK: "HAKİM VE SAVCILARLA, BAŞSAVCILARLA GÖRÜŞÜYORUZ"

Dursun Çiçek, 14 Eylül 2018 tarihinde KRT haberde, iktidarı yargılayacak güçlerinin olmadığını söyleyen başsavcılardan bahsederek, "Hakim ve savcılarla, başsavcılarla görüşüyoruz onlardan bu yargılamaların bu soruşturmaların niye sonuçlanmadığını soruyoruz onlar da diyor ki, Türk yargısının durumunu biliyorsunuz, hakim ve savcıların üçte biri sanık oldu, görevinden atıldı dolayısıyla bizim iktidarı yargılayacak gücümüz yok iktidarı düşürmek muhalefete düşer sizin göreviniz, siyasetçilerin görevi. Onları iktidardan indirin bakın biz onları nasıl yargılıyoruz göreceksiniz. Başsavcılar var bunu diyen" ifadelerini kullanmıştı. (Sabah)

YORUM EKLE