CHP-MHP-HDP-İYİ Parti ittifakı

Meclis'te bir ilk gerçekleşti. Dört siyasi parti grubu, CHP-MHP-HDP ve İYİ Parti, fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması yönündeki önergede ortak oy kullandı. MHP'nin sunduğu önergeye üç parti destek verirken AK Parti karşı çıktı

CHP-MHP-HDP-İYİ Parti ittifakı

CİDDİGAZETE

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, fındık üreticilerinin sorununun araştırılarak sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırma önergesi verdi. Öneriye üç muhalefet partisinden de destek geldi. AK Parti ise öneriye karşı çıktı. Muhalefet tam kadro TBMM’de olmayınca önerge AK Parti oylarıyla reddedildi.

OYLAMA KRİZİ

Önerinin oylamasında tartışma da çıktı. Oy sayısında divan üyeleri arasında anlaşmazlık yaşandı. Daha sonra oylama tekrarlandı ve 135 kabul, 155 ret çıkınca öneri kabul edilmedi.

AK PARTİ DE HAZIRLIK YAPIYORMUŞ!

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, fındıkla ilgili kendilerinin de hazırlık yaptığını ve önümüzdeki günlerde araştırma önergesi vereceklerini söyledi.

Önerge sahibi MHP'li Erhan Usta ise, stratejik ürün olan fındıkla ilgili yapısal sorunlar bulunduğunu belirterek “Dünya üretiminin yüzde 70'ini yapıyoruz. Dünya ihracatının yüzde 75'i Türkiye’de. Ama yurt içerisindeki satış fiyatını dahi belirleyemiyoruz. Hala TMO’nun açıkladığı bir fındık fiyatı yok. Şu anda 12 liradan, 13 liradan, 12,5 liradan, 11,5 liradan fındık satılıyor” dedi.

ALLAH'IN İŞİNE KARIŞMAYIN

Görüşmeler sırasında AKP’li Cahit Özkan’ın "Bizim dönemimizde fındık rekoltesi arttı" sözlerine MHP’li milletvekilleri, "Rekoltenin sizinle alakası yok, Allah’ın işine karışmayın" cevabını verdi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 21:06
YORUM EKLE