CİMER 1 haftadır kepenk kapattı

CİMER, bir haftayı aşkın süredir internet üzerinden bilgi edinme hakkı başvurusu almıyor

CİMER 1 haftadır kepenk kapattı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, basına ilişkin görevleri dışında CİMER aracılığı ile vatandaşlardan "istek", "görüş/öneri", "ihbar", "şikâyet", "bilgi edinme hakkı" ve "teşekkür" başlıkları altında başvurular alıyor.

Bu başvuruların bazıları, CİMER'in iletişim numarasından da yapılabiliyor. Ancak bilgi edinme hakkı başvurusu, yalnızca CİMER'in internet sitesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Sisteme e-Devlet üzerinden giren vatandaşlar, kimlik bilgileri, başvuru tipi ve başvuru konusu gibi konuları yazdıktan sonra, başvurunun muhatabı kurumu seçerek başvurusunu tamamlıyor. "Başvuruyu tamamla" diyen vatandaşlara, başvurularının kabul edildiğine dair bir bildirim çıkıyor ve başvuru numarası veriliyor. Ayrıca başvuruya ilişkin tüm süreç, başvuru tamamlandıktan sonra e-Devlet ve CİMER üzerinden "başvurularım" sekmesinden kontrol edilebiliyor. Ancak CİMER, bir haftayı aşkın süredir internet sitesi üzerinden hizmet vermiyor.

"ARIZA MI VAR!"

Sisteme giren ve bilgi edinme hakkı kapsamında başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, sistemde gerekli tüm bilgileri doldurduktan sonra "başvuruyu tamamla" demesine karşın site, başlangıç sayfasına geri yönlendiriyor.

Vatandaşlara, başvurunun tamamlandığına dair bildirim yapılmıyor ve başvuru numarası verilmiyor. e-Devlet üzerinden başvurularını kontrol eden vatandaşlar, başvurunun alınmadığını görüyor.

CİMER’in iletişim numarasını arayan vatandaşlara ise "sistemde arıza olabileceği" söyleniyor ancak arızanın ne kadar süreceği belirtilmiyor.

Vatandaşlar, bilgi edinme başvurusu yalnızca internet üzerinden yapılabildiği için de başvuru gerçekleştirememiş oluyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2021, 21:39
YORUM EKLE