Çıray, tekzip ederken tekzip edildi!

İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Durmuş Yılmaz'la ilgili yaptığı açıklamadan sonra zor durumda kaldı. Yılmaz attığı tivitte, Çıray'ın açıklamasında sadece ilk bölümün doğru olduğunu vurguladı

Çıray, tekzip ederken tekzip edildi!

İYİ Parti’nin ekonomi kulvarındaki en tecrübeli ismi Durmuş Yılmaz, geçen hafta yapılan kurultaydan günler önce genel başkan Meral Akşener’in whatsapp hesabına mesaj atarak, yeni dönemde başkanlık divanında olmayacağını söyledi. Yaklaşık iki yıldır birlikte yol yürüdüğü Durmuş Yılmaz’a nedenini sormayan Akşener, tecrübeli ekonomisti başkanlık divanına yazmadı.

TEKZİP EDERKEN TEKZİP EDİLDİ

Durmuş Yılmaz’ın başkanlık divanında olmayışı, medya organlarına kısmen spekülatif haberlerle yansıdı. Gazeteleri tekzip için resmi bir açıklama yapan İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, bu kez kendisi tekzip edildi. Merkez Bankası eski başkanı, MHP eski milletvekili, İYİ Parti kurucusu Durmuş Yılmaz, Aytun Çıray’ın yaptığı açıklamanın yarısının yanlış olduğunu belirtti.

NEDENİNİ SORARSA SÖYLERİM!

Aytun Çıray’ın açıklamasının ilk bölümünde, görev almama talebinin kendisinden geldiğinin doğru olduğunu vurgulayan Durmuş Yılmaz, baş danışmanlık bölümünün gerçeğini yansıtmadığını vurguladı. Danışmanlıkla ilgili bir talebi olmadığını ve olmayacağını belirten Yılmaz, sosyal medyadan paylaştığı mesajında, Genel İdare Kurulu üyeliğinin devam ettiğini duyurdu. Durmuş Yılmaz, görevden affını istediğinde Meral Akşener’in nedenini sormadığını da belirtti.

ERDOĞAN'LA TERS DÜŞTÜ

Milliyetçi-muhafazakar dünya görüşüne sahip olan Durmuş Yılmaz, AK Parti hükümeti tarafından Merkez Bankası başkanlığına atandı. Faiz politikaları ve ekonomik önlemler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşleri örtüşmeyen Yılmaz, görev süresinin bitiminde tekrar atanmadı. Bunun üzerine siyasete soyunan Durmuş Yılmaz, 7 Haziran seçimlerinde MHP Uşak milletvekili olarak Meclis’e girdi. 1 Kasım seçimlerinde tekrar seçilemeyen Yılmaz, MHP’de genel kurul için talepte bulunanların safına katıldı.

MUSTAFA ERDEM FAKTÖRÜ

1 Kasım seçimlerinde MHP’de genel kurul talebiyle yola çıkan başkan adaylarından Meral Akşener’i tercih eden Durmuş Yılmaz, Akşener’le birlikte yurt gezilerinin büyük çoğunluğunda yer aldı. 25 Ekim’de kurulan İYİ Parti’de kurucu üye, ardından da GİK ve başkanlık divanında görev yaptı. Bu süreçte bir diğer genel başkan yardımcısı Mustafa Erdem’le birlikte hareket eden Yılmaz, Erdem’in istifasıyla birlikte genel merkezde yalnız kaldı. Partileşme sürecindeki tercihlerden, tüm milliyetçi-muhafazakar taban gibi rahatsızlığı had safhaya ulaşan Durmuş Yılmaz, başkanlık divanında yer almak istemedi. Yılmaz, şu ana kadar kendine danışmanlık önerilmediğini, önerilse bile kabul etmeyeceğini duyurdu.

AKŞENER'İN SÖYLEDİĞİ BAŞKA, YILMAZ'IN YAZDIĞI BAŞKA!

Durmuş Yılmaz attığı tivitte, görev almayışıyla ilgili Meral Akşener'in kendisine birşey sormadığını söyledi. Öte yandan Hürriyet'ten Uğur Gürses'in yazısında Akşener, Durmuş Yılmaz'la konuyu konuştuğunu belirtti.

İŞTE KAFA KARIŞTIRAN O YAZI:

ÖNCEKİ gün İYİ Parti Başkanlık Divanı listesi açıklanınca görüldü ki “Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” koltuğunda Durmuş Yılmaz yerine eski bakan ve eski Hazine Müsteşarı Ayfer Yılmaz’ın adı yer alıyordu.

Şaşırtıcıydı çünkü iki hafta önce bizzat Genel Başkan Meral Akşener’in sonuna kadar izlediği bir ekonomi sunumu yapan ve yola çıkarlarken “Ben başbakan olacağım, o da benim ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcım olacak” dediği Durmuş Yılmaz şevkle görevinin başındaydı.

Açıklamanın 5 Nisan günü gelmesi de ilginç bir tesadüftü; 1994’teki ekonomik kriz “5 Nisan kararları” olarak bilinen sert önlemlerle tedavi edilmeye başlanmıştı. O dönem krizde değiştirilen Hazine Müsteşarının yerine Ayfer Yılmaz atanmıştı.

Önceki gün bunu Twitter’da paylaşınca dün Meral Akşener aradı. Şunları anlattı: Birincisi görev almamayı Durmuş Yılmaz kendisi talep etti. Parti faaliyetleri ve ziyaretlere sağlık nedeniyle katılmasının bir süre mümkün olamayacağını söyledi. İkincisi aramızda herhangi bir sorun yok. Üçüncüsü, “Durmuş Yılmaz bizim abimiz, ekonomi başdanışmanım olarak yanımızda olacak.”

Benim de öğrendiğime göre Yılmaz ayağındaki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olacak.
Nisan 2016’da yazmıştım; MHP’de parti içinde genel başkanlık yürüyüşüne başladığında Yılmaz’ı yanına almış ve gezilere beraber çıkmışlardı. Akşener’e bunu sorduğumda, kurultaydan genel başkan olarak çıktığında, teşkilatın da çok sevdiği Yılmaz’ın partide ekonomiden sorumlu genel başkan yardımcısı olacağını, iktidara geldiklerinde de Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olacağını ifade etmişti. Akşener’e bunu hatırlatarak sordum; “iktidara geldiğinizde Durmuş Yılmaz için ekonomiden sorumlu Başkan ya da Başbakan Yardımcısı olacağı taahhüdünüz geçerli mi?” Akşener “evet geçerli, değişmedi” diyerek noktaladı.

Öyle görünüyor ki; Durmuş Yılmaz rahatsız. Hem sağlık sorunu olduğu hem de parti meseleleri olduğu anlaşılıyor.

Durmuş Yılmaz’a sordum gelişmeleri; Yılmaz, sağlık nedeniyle partiye gidemeyeceğini bildirdiğini doğruladı. Ancak, Başkanlık Divanı’na katılmama talebini Akşener’e ilettiğini, ayrıca bu konuda bir “Whatsapp” mesajı ilettiğini de anlattı. Mesajın içeriği neydi? Yılmaz, “Bu konu bende kalsın” şeklinde yanıtladı.

Durmuş Yılmaz dün akşam saatlerinde Twitter’dan bir açıklama yaparak; “İYİ Parti Genel Sekreterliği bugün bir basın açıklaması yaparak şahsımın talebi doğrultusunda Genel Başkan Yardımcılığından affedilerek Genel Başkan Başdanışmanlığına atandığımı duyurmuştur. İfadenin birinci kısmı doğru olup (Genel Başkan nedenini sorursa söylerim), ikinci kısmıyla ilgili bir talebim olmamıştır, olmayacaktır. Parti üyeliğim, Kurucular Kurulu ve GİK üyeliğim devam etmektedir. Bu çerçevede çalışmalarıma devam edeceğim. Kamuoyuna saygıyla arz ederim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 15:29
YORUM EKLE