Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi

Erdoğan Alternatif Finans Konferansı'nda konuştu. Cumhurbaşkanı, İstanbul Finans Merkezi'nin tamamlanma tarihini 2022 olarak açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi

CİDDİGAZETE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alternatif Finans Konferansı'nda konuştu.

İŞTE ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLADI:

Kendi vatanlarında dahi ciddi çıkmaza girdi. Bunun en önemli sinyallerinden biri 2008 küresel finans krizi idi. Her ne kadar dikkatler başka yerlere çekilmeye çalışırsa da.

Finansal sistemin mevcut yapısı ile görevini hakkıyla yerine getiremediğini görüyoruz.

Üretimin artışına katkı yapması gereken sistem istikrarı tehdit eden bir konuma gelmiştir. Adeta tüm sektörlerin finans sektörünü beslediği bu sağlıksız yapının sürdürülemez olduğu ortadadır. Sadece daha fazla kazanma hırsı ile işleyen bu ekonomik sistemin çökmesi kaçınılmazdır.

‘DÜNYA BEŞTEN BÜYÜKTÜR SADECE SİYASİ DEĞİL’

Ülkelerin kendi içinde küresel ölçekte makas sürekli açılırken, bu düzenin üzerimize yıkılmasını bekleyemeyiz. Bizim medeniyetimiz insanı merkeze alır. Küresel ekonomik ve finansal sistemin hiç vakit kaybetmeden dönüştürülmesi üretimin asli unsur olduğu bir yapıya süratle geçilmesi gerekiyor. Alternatif finans bu dönüşümün en önemli unsurlarından biridir. Dünya 5'ten büyüktür itirazımız sadece siyasi karar ve güvenlik uygulamalarına yönelik değildir.

Elbette tüm kurumları içinde barındıracak bu yapının bankacılık dışı alternatif finans yapılarının merkezi olmasını arzu ediyoruz. Bu merkezin kısa sürede önemli bir marka haline geleceğine, İslami finans için yegane çekim merkezi olacağına inanıyorum.

Bu projenin en geç, 2022 yılı başında hayata geçirilmesini bekliyoruz. Tüm bunları söylerken hakikatlere de gözümüzü kapayamayız. Bugün ülkemizde bankacılık sektörünün toplam finans sektörü içindeki payı yüzde 90'lar civarındadır. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde bu payın çok daha dengeli dağıldığını biliyoruz.

Özellikle son iki yıldır yaşadığımız tecrübeler. Bize bankacılık dışı finansman yöntemlerinin hayati olduğunu gösterdi.

Kredi muslukları kısıldı. Bilançolarında sorun olmadığı halde mali sıkıntıdan dolayı pek çok firma üretimden çekilme noktasında kaldı. Kamu bankaları bünyesinde sıkıntılara çözüm olacak yöntemler geliştiriyoruz. Yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen çözümü kazandığı topraklarda arayan tüm reel sektör mensuplarına şükranlarımı sunuyorum. Katılım bankacılığı diyip dururlar, zira katılım bankacılığı diye bir şey olmaz. Katılım finans sistemi diyoruz. Birbiri ile ters düşen kavramı niye kullanalım ki. Birisi sömürüyü ifade ediyor. Eğer reel sektörü ayağa kaldıracaksak, reel sektöre gereken destek verilmeli katılım finansal sistemi ile. Bu döneme giriyoruz.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 01:53
YORUM EKLE