'Cumhurbaşkanı yanıltılmaktadır'

İyi Partili Erhan Usta, "Sayın Cumhurbaşkanı yanıltılmaktadır, kandırılmaktadır. Ben olsam kendisine o konuşma metnini hazırlayan siyasetçilerden ve bürokratlardan hesap sorarım” dedi

'Cumhurbaşkanı yanıltılmaktadır'

CiddiGazete- İyi Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlediği basın toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “coronavirüs salgının etkilerini azaltmak için alınan önlem ve teşvikler sayesinde Türk ekonomisinin direncini korumayı başardık” ifadelerini eleştiren Erhan Usta şöyle konuştu:

‘EKONOMİNİN DİRENCİ NASIL ARTMIŞTIR?’

"Bütün dünya enflasyonsuzluk sıkıntısı çekerken, enflasyon yokken, gelişmiş ülkelerde yüzde 1 civarında, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 3-4 civarında enflasyon varken Türkiye TÜFE’de yüzde 15’e, ÜFE’de yüzde 25’e ulaşmış bir enflasyona sahiptir. Böyle bir ekonominin direnci nasıl artmıştır? Ben bunu çok merak ediyorum. 
Görevden ayrılan Hazine Bakanı Sayın Albayrak, orta vadeli programda 2020 yılının tamamında cari açığın 24,4 milyar dolar olacağını ifade etmişti, Kasım sonu itibariyle cari açık 35,2 milyar dolara yükselmiştir. Yani 3 ay önce hazırlanan programın 13-14 milyar dolar üzerinde bir cari açığı vardır Türkiye’nin, ki en kırılgan noktasıdır. Böyle bir Türkiye ekonomisinin iyi olduğunu söylemek, direncinin korunduğunu söylemek mümkün değildir."

‘BEN OLSAM HESAP SORARIM’

Pandeminin ekonomik etkilerinin azaltılması için alınan önlem ve teşviklerin etkisi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yanıltıldığını, kandırıldığını” söyleyen Usta şöyle devam etti:
"Sayın Cumhurbaşkanı yanıltılmaktadır, kandırılmaktadır. Ben olsam kendisine o konuşma metnini hazırlayan siyasetçilerden ve bürokratlardan hesap sorarım. Madem Türkiye ekonomisinde Cumhurbaşkanının ifadesine göre, her şey bu kadar iyiyse niye esnafa bir şey vermiyorsunuz? Niye esnaf perişan halde? Niye sabit gelirlileri enflasyona ezdiriyorsunuz diye soru sorma hakkımız vardır."

TÜRK TELEKOM, OGER, HARİRİ

Lübnan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri’nin Türkiye ziyareti hakkında Erhan Usta, “O ailenin sahip olduğu OGER firmasına Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6,5 milyar dolara satılmıştı. Bu konu çok karanlık ve sıkıntılı bir konudur. Bu şirkete zaten kıyaklar yapılmıştı. Türkiye’ye en büyük kazığı attı gitti bu şirket, daha doğrusu bu aile. Türk Telekom’da çalışan personel vardı, onların kıdem tazminatlarının devlet tarafından üstlenilmesi yükümlülüğü getirilmişti. Bunlar sözleşme çerçevesinde yapılıyor ancak yapılmaması gereken işler. Burada kamuyu ciddi bir zarara uğratma durumu var. 1,2 milyar dolar, devlet Türk Telekom’un üzerindeki yükü aldı, kendisi üstlendi" diye konuştu.

ZİRAAT BANKASI. TURKCELL, VİRGİN ADALARI

Usta, Ziraat Bankası'nın Turkcell’e 'vergi cenneti' olarak bilinen Virgin Adaları üzerinden kredi vermesi hakkındaki soru üzerine şunları söyledi:
"Ziraat Bankası Virgin Adaları’ndaki bir şirkete niye 1,6 milyar dolar bir defa kredi verir? Bu bir kamu bankası. Özel banka olsa da vermez çünkü biliyorsunuz banka yöneticilerinin ciddi sorumluluğu vardır kredilerin dönmemesi durumunda. 
İlk taksidi gelmiş 2017’de ödenmemiş, 2018 taksidi ödenmemiş, 2019 taksidi ödenmemiş. Ziraat Bankası diyor ki, ‘Ekim 2020’de biz paramızı tahsil ettik.’ Nasıl oldu diyorsun? Şimdi bunun Turkcell ile alakalı olduğunu Ziraat Bankası söylüyor. Fakat Turkcell, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yapıyor, ‘Bizim bu krediyle hiçbir alakamız yok’ diyor. Ortada enteresan bir durum var. 1,6 milyar dolar nerede? Bu kredi kime verilmiştir? Ekim 2020’de kredi kimden tahsil edilmiştir? Yük kimin üzerinde kalmıştır? Ziraat Bankası, hukuki uyuşmazlıkları çözmek için Ziraat Bankası’nın devreye girdiğini söylüyor. Ziraat Bankası hukuk bürosu mu? Yani şirketler arasındaki hukuki ilişkilerin çözümlenmesi Ziraat Bankası’nın meselesi olabilir mi? Hiç şeffaf değildir." 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 17:50
YORUM EKLE