'Cumhurbaşkanı yanlış ortak seçti'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Yanlış ortaklarla yola çıkmak böyle yoldan çıkartıyor ama bu bir mazeret değil çünkü yanlış ortağı seçen de Cumhurbaşkanının kendisidir” dedi

'Cumhurbaşkanı yanlış ortak seçti'

CiddiGazete- Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Karar TV'de yayımlanan ‘Gündem Özel’ programında Taha Akyol ve Elif Çakır'ın konuğu oldu. Gündeme ilişkin soruları cevaplayan Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ’ın evinin önünde saldırıya uğramasına ilişkin şunları söyledi:

SELÇUK ÖZDAĞ’A SALDIRI

“Şiddete göz yummak kabul edilemez. Bunlar siyasetin kırmızı çizgisi olmalıdır. Bir siyasi partinin genel başkan yardımcısına saldırılıyor, iktidarın ortağından geçmiş olsun telefonu gitmiyor. Tersine, durumu tırmandırıyor. Cumhurbaşkanının bu tür durumlarda hukuktan yana taraf olması lazım, ‘Buna karşıyım, yanlıştır' demesi lazım. Yanlış ortaklarla yola çıkmak böyle yoldan çıkartıyor ama bu bir mazeret değil çünkü yanlış ortağı seçen de Cumhurbaşkanının kendisidir.”

‘ERDOĞAN 2018 SEÇİMLERİNİ KAYBETTİ’

“Sayın Erdoğan 2018 seçimlerini kaybetmiştir. Bir başka partinin desteğiyle Cumhurbaşkanı seçilmek ve meclis çoğunluğunu bir başka partinin desteğiyle sağlamak AK Parti açısından da Sayın Erdoğan açısından da bir yenilgidir, bu bir zafer değildir” ifadelerini kullanan Ali Babacan özetle şöyle konuştu:

DEVA PARTİSİ’NİN HEDEFİ

“Parlamenter sistem isteyenlerin geçiş süreci, bu sürecin aşamaları ve takvimi üzerine çalışması lazım. Bizim hedefimiz iktidar olmak ve bu ülkeyi yönetmektir. Bu nosyonla hazılanıyoruz. Bütün politika kurullarımız hükûmetimizin ilk doksan gününü ve ilk bir yılını çalışıyor. Politika birimlerimizin ilk ev ödevi bu. Muhalefeti ilelebet muhalefet olarak, muhalefet egzersizi olarak görmüyoruz.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ

74 maddelik anayasa değişiklik teklifimiz hazır. Bu teklifi hazırlarken hem partili hukukçu arkadaşlarımızdan hem de dışarıdan destek aldık. Biz bu teklifi ‘DEVA Partisi'nin çok güzel çalışması var, bizim paketimizdir, kamuoyuna açıklıyoruz’ diye ortaya bırakıp geri çekilsek doğru bir yöntem olmaz. Çünkü anayasa değişikliği toplumsal mutabakat arayışıdır. Dolayısıyla hazırladığımız 74 maddelik detaylı çalışmadan bir vizyon belgesi çıkarıyoruz. Bunu kamuoyuyla paylaşmadan önce siyasi partilerle ve daha önce anayasa konusunda çalışmış kuruluşlarla tek tek görüşeceğiz. Diğer tarafları dinleyip, diğer çalışmaların geri planını anlamaya çalışacağız. Aksi halde reklamını yaparız ama sonuç çıkmaz.

ERKEN SEÇİM

Böyle bir tabloda mecbur kalmadıkça seçime gitmezler. İktidar partilerinin zemin kaybettiği bir durumda elindekini niye riske atsın? Hazır önünde iki buçuk yıl daha süre var. İktidar ortakları arasındaki ilişki de sağlam bir yapıda değil. Farklı duruşlar olduğunu görüyoruz. Erken seçime ancak küçük ortağın desteğini çekmesi gibi şartlar zorlayabilir.”

SÜLEYMAN SOYLU-ABDULHAMİT GÜL

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesiyle birlikte yer aldığı fotoğrafın altına küfür içeren yorum yazan kişinin tutuksuz yargılanma kararını sosyal medyadan eleştirmesinin ardından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Burada kanunlar, kurallar, usuller işler; hukuk işler. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" ifadelerini kullanmasına hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanlık görevinin insanlara yüklediği bir devlet ciddiyeti vardır. Bu hukuka bağlılıktır. Uzaktan izlediğim kadarıyla, bununla anne ile oğul ilişkisinin duygusal hassasiyeti birbirine karışmış durumda. Duygusallık olabilir ama Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletiyse, hukuk neyse onun gereği yapılır. Adalet Bakanının da nokta atış müdahale yapması doğru değildir. Cumhurbaşkanı da bu nokta atış müdahaleleri çok sık yapıyor. Davalarda taraf oluyor.”

AYM’NİN ENİS BERBEROĞLU KARARI

Babacan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında daha önce verilen ihlal kararının uygulanmadığı gerekçesiyle yapılan ikinci başvuruda yeniden ihlal kararı vermesine ilişkin şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu davasında verdiği hak ihlalini alt mahkeme uygulamayınca Cumhurbaşkanı çıkıp ‘uygulamayabilir' dedi. Alt mahkeme gücü direkt oradan aldığı için bunu söyleyebiliyor. HSK'nın, ‘Mahkeme olarak nasıl Anayasaya aykırı iş yaparsın’ diye bir çalışma başlatması lazımdı. Döndü dolaştı, Anayasa Mahkemesi önceki kararını teyit etmiş oldu. İnşallah uyarlar. İnşallah diyorum çünkü Anayasanın ve Anayasa Mahkemesi’nin sistemdeki değeri eskisi gibi değil.”

TEHDİTLERE KARŞI KALEM HEDİYE ETTİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ayrıca Elif Çakır, Yıldıray Oğur ve Taha Akyol'un isminin verilerek Karar gazetesinin tüm yazarlarının tehdit edilmesine, tüm yazarları temsilen Taha Akyol'a dolma kalem hediye ederek tepki gösterdi.

Babacan, hediyeyi Akyol'un hedef gösterildikten sonra köşesinde kaleme aldığı “Eli sopalı adamlarım yok. Elimde kalemim var sadece” sözlerinden esinlenerek seçtiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2021, 21:13
YORUM EKLE