Davutoğlu cephesinden Abdullah Gül’e eleştiri

Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde danışmanı olan Osman Sert, Abdullah Gül cephesine "Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? Bunu herkesin bilmesi gerekir" eleştirisini yöneltti

Davutoğlu cephesinden Abdullah Gül’e eleştiri

CİDDİGAZETE

Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan, aynı zamanda Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü olan Osman Sert, TV5'te "Düşünme Vakti" adlı programda Davutoğlu'nun kuracağı yeni partiye ilişkin bilgi verirken Abdullah Gül-Ali Babacan cephesini eleştirdi.

Osman Sert "Bu saat itibariyle her ne olacaksa siyasetin her şeyden önce şeffaf olması lazım. Bir partiyi kim kuruyor, arkasında kim var? O partinin gerçek karar vericileri kim, öndekileri isimleri kim? Bunu herkesin bilmesi gerekir. Karar verme süreçlerinde arkada birileri var?Önde başkaları varsa bu Türkiye'ye fayda getirmez. Bu soruların yola yeni çıkacak bütün hareketlere sorulması lazım. Bundan sonra siyasetin, ekonominin ve medyanın şeffaf olması gerekiyor" dedi.

DAVUTOĞLU HANGİ SEÇMENE YÖNELECEK?

Sert, "Davutoğlu hangi blokla işbirliği yapabilir" sorusunu, "Davutoğlu'nun değerleri, ilkeleri belli. Özellikle dış politikada birçok farklı kesimle bir araya gelebildiği için Türk toplumunda da farklı kesimlerle aynı masaya oturabileceği belli. Araştırmalardan görebildiğim Sayın Davutoğlu'nun AK Parti-MHP ve İYİ Parti tabanına yaslanacağını düşünüyorum" diye cevapladı.

'SEROK AHMET' SÖYLEMİ

Davutoğlu'nun birçok farklı kesimle bir araya geldiğini ifade eden Osman Sert, "Özellike milliyetçi duruşuyla kimi zaman Neo Osmanlıcı olarak eleştirilmesine rağmen 'Serok Ahmet' denilmesinden de rahatsız olmayan, Kürtlerle birlikte bir şey yapmak konusunda rezervi olmayan biri. Bir dönem belki büyük bir riskti kendisi için, Selahattin Demirtaş'ı Başbakanlık'ta kabul etmişti Kürt siyasetine ve Türk siyasetine yol açabilmek için ama aynı şekilde başta Sur, Nusaybin olmak üzere o harekatlarda PKK'ya karşı talimatı veren de aynı Ahmet Davutoğlu'ydu. Çünkü o gün gerekiyordu" dedi.

Davutoğlu'nun toplumun her kesimine açık olacağını söyleyen Sert, "Ben temelde milliyetçi-muhafazakar bir kitleye yaslanacağını ama toplumun diğer kesimlerine de açık olacağını düşünüyorum. Ufuk Uras ile de oturup konuşabiliyor. Türkiye'deki çok farklı kesimlerle oturup konuşabilecek, onları dinleyebilecek bir geçmişi var” diye konuştu.

‘PRAGMATİK VE İNSANLARA AÇIK’

Davutoğlu'nun dışişleri bakanı olduğu dönemdeki çizgisini de anlatan Ankara Enstitüsü Araştırma Direktörü Sert, "Azerbaycan'da ne kadar destek bulduğunu, kendisine ne kadar güvenildiğini biliyorum. Beraberinde Ermenilerle protokol yapan dışişleri bakanı da oydu. Burada mesele ülkenin çıkarlarının gerektirdiği şekilde ne kadar pragmatik ve insanlara açık olduğunuz meselesidir. Bunu göstermeniz gerekiyor. Burada son sözü söyleyecek olan tabii ki Türk milletidir" dedi.

YORUM EKLE